Bydgoszcz: misterium muzyczno-poetyckie w wykonaniu Jana Nowickiego
07 kwietnia 2009 | 09:53 | jm Ⓒ Ⓟ
„Droga Krzyżowa – muzyczne obrazy i impresje” – to misterium muzyczno-poetyckie, które wystawiono w Wielki Poniedziałek w bydgoskiej katedrze. Wiersze ks. Jana Twardowskiego nawiązujące do ostatnich chwil życia Jezusa przeczytał znany aktor Jan Nowicki. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Cezarego Chmiela oraz Marka Stryszowskiego.
Według Nowickiego, prawdy związane z życiem Chrystusa przekazuje się niezwykle łatwo. Zwłaszcza, jeśli są to słowa księdza Twardowskiego – dodał. – One są tak proste, a zarazem ważne. Bogu dzięki za takiego kapłana. Bóg stał się bliższy i bardziej uśmiechnięty – uważa aktor.
Nowicki dodał, że „kiedy dotyka wymiaru Bożego, czuje strach, a zarazem nadzieję.” – Muszę się przyznać, że mam problemy z modlitwą i skupieniem. Biorąc udział w tym projekcie, traktuję to jako rodzaj modlitwy. Czuję się wzruszony nie jako aktor, ale jako człowiek – powiedział.
– Słyszymy, że śmierć jest szczytem życia, a Jezus umierając uczy nas sensu życia. Są to niezwykłe słowa, które przygotowują nas do największej próby, jaką jest odejście. Rodząc się, niewiele wiemy, zaś odchodząc, mamy pewną świadomość – stwierdził Nowicki.
Poezji ks. Twardowskiego towarzyszyła muzyka współczesna z elementami jazzu. – Słychać perkusję, trąbkę, saksofon oraz syntezatory – opowiada kompozytor i wokalista jazzowy Marek Stryszowski, biorący udział w misterium muzyczno-poetyckim. Spotkanie w bydgoskiej katedrze zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy
Premiera wielkopostnego misterium odbyła się w podziemnej kaplicy św. Kingi w Wieliczce w 2001 roku. Artyści oprócz polskich miast odwiedzili także Stany Zjednoczone, Hiszpanię i Wielką Brytanię. – Inspiracją do realizacji tego pomysłu był Wielki Tydzień.
„Droga Krzyżowa – muzyczne impresje i obrazy” prezentowana była także podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w czerwcu 2001 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.