Bydgoszcz: franciszkańskie rekolekcje z Kubusiem Puchatkiem
04 kwietnia 2009 | 16:42 | jm Ⓒ Ⓟ
Opowieści o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach stały się tematem rekolekcji dla członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W naukach, które odbywają się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na bydgoskich Piaskach, uczestniczy od piątku kilkadziesiąt osób. Spotkania prowadzi kapucyn o. Jan Fibek z Krynicy Morskiej.
Jak tłumaczy rekolekcjonista, czas skupienia ma być powrotem do dziecięctwa Bożego. Wcześniejsze nauki były oparte na takich bajkach jak „Pinokio” czy „Mały Książę”. – W tym roku pragniemy ze świętym Franciszkiem zawitać u Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Ciekawa jest scena, kiedy Krzysio ciągnie Kubusia za ucho. Tak samo czasami postępuje z nami Pan Bóg. To może boli, ale robi to przyjaciel. On nie czyni nam krzywdy – po prostu nie znajduje innego sposobu na to, byśmy trafili do Stumilowego Lasu naszych wydarzeń i przyjaciół – podkreślił.
W rekolekcjach biorą udział członkowie wspólnot z Bydgoszczy, Nakła nad Notecią, Grodziska Wielkopolskiego oraz Piły.
Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają roku 1221, w którym św. Franciszek – wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach – zaproponował im nową formę życia ideałami Ewangelii, nazywając ich Braćmi i Siostrami od Pokuty. – Fascynują nas idee świętego Franciszka. Staramy się jak najszerzej poznać jego życie, duchowość i potem to wszystko naśladować. Nie nosimy habitów, nie mamy zewnętrznych znaków. Jednak najważniejsze jest to, byśmy dawali świadectwo w rodzinach, w miejscach pracy, tam gdzie żyjemy – powiedziała przełożona Regionu Poznańskiego, w skład którego wchodzi siedem diecezji, s. Jolanta Bogdanów.
Warunkiem przyjęcia do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich jest życie w łączności z Kościołem, dobra opinia moralna oraz okazywanie wyraźnych oznak powołania. Członkami mogą zostać katolicy ochrzczeni, którzy przyjęli sakrament bierzmowania i ukończyli 18. rok życia. Włączenie do wspólnoty następuje w trzech etapach. Najpierw jest postulat i nowicjat. Kolejnymi etapami są profesje czasowe i wieczyste.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.