Włocławek: obchody 4 rocznicy śmierci Jana Pawła II
03 kwietnia 2009 | 11:03 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Koncert, modlitwa o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, uroczysta Msza św. w katedrze włocławskiej, Apel Jasnogórski i czuwanie w godzinę śmierci papieża naznaczyły włocławskie obchody 4. rocznicy jego śmierci.
Późnym popołudniem w bazylice katedralnej odbył się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chórów Szkoły Muzycznej pod dyrekcją prof. Mariana Szczepańskiego. Zaraz po koncercie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.
Wieczorem biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył w katedrze wraz z biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim oraz duchowieństwem Włocławka uroczystej Mszy św. w 4. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Na liturgii obecni byli alumni, siostry zakonne oraz wierni, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich, a także pocztów sztandarowych włocławskich szkół i instytucji. Homilię podczas celebracji wygłosił ks. prof. Krzysztof Konecki – ceremoniarz katedralny oraz wykładowca teologii liturgii, który był świadkiem ogłoszenia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża na Placu św. Piotra w Rzymie, w dniu 16 października 1978 r.
Wskazał on na wyjątkowo doniosły charakter dnia, w którym, szczególnie jednocząc się z Kościołem w Polsce, obchodzimy rocznicę śmierci Jana Pawła II. Kaznodzieja podkreślił, że nie wspominamy dnia śmierci, ale „dies natalis” – dzień narodzin dla nieba, nawiązując do starożytnej chrześcijańskiej tradycji. Czyniąc to podczas liturgicznego zgromadzenia – zauważył ks. prof. Konecki – antycypujemy beatyfikację, o którą się modlimy.
Jako dwa elementy charakteryzujące Papieża Polaka kaznodzieja wskazał świętość oraz geniusz mądrości. To one właśnie pozwoliły mu na wypełnianie swojej misji w sposób niezwykły. W homilii podkreślone zostały dwa aspekty duszpasterskiej troski, którym poświęcał on wyjątkowo dużo sił i czasu: działalności na rzecz osób chorych, a także formowaniu młodzieży. To właśnie w osobach dotkniętych cierpieniem fizycznym lub duchowym papież upatrywał najbardziej czytelny znak obecności Jezusa, natomiast młodzież widział jako nadzieję Kościoła i świata. Ks. prof. Konecki przywołał również dzień 6 czerwca 1991 r., kiedy to Jan Paweł II gościł we włocławskiej katedrze, a dzień później sprawował Eucharystię na lotnisku w pobliskim Kruszynie.
Na zakończenie liturgii swoje słowo skierował do zgromadzonych bp Mering, który przypomniał, iż każda kolejna rocznica powrotu naszego wielkiego Rodaka „do Domu Ojca” staje się okazją, by odnawiać w ludzkich sercach pamięć o jego osobie i dziele. Bp Mering zauważył, iż Jan Paweł II nie zatrzymywał nigdy uwagi na sobie, ale zwracał ludzkie spojrzenia ku kontemplacji osoby, nauczania oraz zbawczych czynów Jezusa Chrystusa. To właśnie pozwala nam patrzeć w przyszłość z nadzieją i odwagą, czego naturalną konsekwencją jest wytrwała modlitwa: za obecnego Ojca Świętego Benedykta XVI oraz w intencji nowych, świętych powołań kapłańskich.
Po zakończonej Eucharystii wszyscy jej uczestnicy udali się przed katedrę, gdzie pod tablicą upamiętniającą pobyt Jana Pawła II we Włocławku, przedstawiciele władz miejskich, instytucji oraz osoby prywatne złożyły wieńce i znicze. Następnie rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe a o godz. 21 miał miejsce Apel Jasnogórski. Modlitwie tej przewodniczył kustosz bazyliki katedralnej – ks. prałat Stanisław Waszczyński. W rozważaniu zachęcał on do gorącej modlitwy w intencji rychłej beatyfikacji papieża-Polaka, wyrażając równocześnie nadzieję, że będziemy świadkami tego wielkiego wydarzenia.
Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na plac przed katedrą, gdzie o godzinie 21.37 rozbrzmiała umiłowana przez Jana Pawła II oazowa pieśń „Barka”. Przy zapalonych zniczach mieszkańcy miasta długo trwali w zadumie i modlitwie wspominając przeżyte przed czterema laty chwile.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.