Figura Gaździny Podhala stanęła w Grocie Mlecznej w Betlejem
02 kwietnia 2009 | 23:05 | jg / ju. Ⓒ Ⓟ
250 górali w strojach regionalnych uczestniczyło dzisiaj w przekazaniu figury Matki Boskiej Ludźmierskiej w Grocie Mlecznej w Betlejem.
Uroczystościom przewodniczył bp Jan Szkodoń z Krakowa.
Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Katarzyny, skąd wierni wyruszyli w procesji z figurą Matki Bożej Gaździny Podhala do Groty Mlecznej. Wzięli w niej udział duchowni, siostry zakonne, pielgrzymi w strojach góralskich. Wiernym towarzyszyła kapela góralska i chór. W Grocie Mlecznej nastąpiło uroczyste przekazanie figury oo. franciszkanom, opiekującym się tym miejscem.
– Przekazując figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej przekazujemy cząstkę Ludźmierza i historii sanktuarium, cząstkę góralskiego serca dla całego świata – mówił bp Szkodoń. W czasie uroczystości pielgrzymi modlili się w intencji Jana Pawła II. Pielgrzymka do Ziemi Świętej rozpoczęła trzyletnie przygotowania do obchodów 50. rocznicy koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej.
– Mieliśmy wielki przywilej, aby w Betlejem, tak świętym miejscu dla chrześcijan, zostawić znak Ludźmierskiej Pani, który związał się z wiarą w Chrystusa i historią wielu pokoleń tej ziemi – powiedział KAI ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.
Izrael jest kolejnym miejscem, gdzie znajdzie się figurka Matki Boskiej z Podhala. Wierne kopie posągu z sanktuarium w Ludźmierzu są już w USA, Kanadzie i na Dominikanie oraz w wielu miejscach w Polsce.
W pielgrzymce górali do Betlejem bierze udział 50 osobowa grupa Podhalan ze Stanów Zjednoczonych, z Chicago. Górale wspomogą finansowo franciszkanów w renowacji Groty Mlecznej.
Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., kiedy to Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Budowę kościoła ukończono w 1238 r. Jego istnienie potwierdził w XV w. Jan Długosz, podając że był to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Kult Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala, jak się ją nazywa – trwa od średniowiecza. Według legendy pewien podróżujący kupiec – handlarz winem – znalazł się w niebezpieczeństwie. Zabłądził nocą na bagnach. Przerażony modlił się do Matki Bożej i prosił o pomoc. Przyrzekł, że jeżeli zostanie cudem wybawiony z opresji, sporządzi figurkę Matki Bożej i przekaże ją do kościoła w Ludźmierzu. Wtedy dostrzegł światło w świątyni i odnalazł drogę. W podziękowaniu za uratowanie życia, ofiarował kościołowi figurkę Madonny. Historycy szacują powstanie figury na rok 1400.
W 1997 r. ludźmierskie sanktuarium odwiedził Jan Paweł II. Ojciec Święty poprowadził modlitwę różańcową w języku łacińskim, która za pośrednictwem mediów była transmitowana na cały świat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.