Bydgoszcz: koncert dziewczęcego chóru prawosławnego „Woskliknowienije”
28 marca 2009 | 15:23 | jm Ⓒ Ⓟ
W bydgoskiej cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja w piątek wieczorem odbył się koncert chóru dziewczęcego „Woskliknowienije” z Hajnówki. W niecodziennym spotkaniu uczestniczyli licznie przybyli wierni oraz przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Pomorsko-Kujawskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.
Chór prawosławny „Woskliknowienije” ma wysoką renomę wśród odbiorców muzyki. W 2004 r. zajął drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Pieśni cerkiewnej i patriotycznej” na Wołyniu na Ukrainie. Zdobył także pierwsze miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Bogurodzica – Dostojno jest” w Bułgarii w 2006 roku. – Śpiew w naszej liturgii odgrywa chyba najważniejszą rolę, ponieważ podczas nabożeństw nie używamy żadnych instrumentów muzycznych. Uważamy, że głos ludzki jest najdoskonalszym narzędziem, które powinno wychwalać Boga. Stąd w Cerkwi Prawosławnej tak dużo chórów – powiedział gospodarz spotkania ks. Jarosław Dmitruk.
Zdaniem proboszcza cerkwi pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy, by dobrze śpiewać trzeba mieć przede wszystkim dobry słuch i głos. – Obecnie mamy czas Wielkiego Postu. Dla nas to chwile duchowego przygotowania do radosnego Zmartwychwstania Chrystusa. Czas pokuty, zadumy i refleksji nad samym sobą. Myślę, że każdy na swój sposób przeżywa i odbiera ten rodzaj muzyki. Ona ma swoją głębię duchową, którą należy nieustannie wydobywać – dodał kapłan.
Chór dziewczęcy „Woskliknowienije” powstał w 2000 roku w parafii św. Jana Chrzciciela w Hajnówce. Od początku prowadzi go oraz nim dyryguje Wiryneja Kociubajlo. – Nasz śpiew to połączenie duszy osoby, która śpiewa, z melodią oraz słowami modlitwy. To wszystko pomaga celebrować liturgię bardziej doniośle i wyraziście. Śpiewamy, bo to lubimy – powiedziała.
Absolwentka wydziału dyrygentury śpiewu cerkiewnego Seminarium Poczajewskiego otrzymała w ubiegłym roku na III Ogólnopolskim Ekumenicznym Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Kairom” wyróżnienie dla dyrygenta. – Praca nad chórem jest ciężka. To nie tylko nauka śpiewu, ale także języka. Wykonujemy utwory w języku cerkiewnosłowiańskim. To język, którym nikt nie rozmawia, a są w nim odprawiane nabożeństwa. Cieszymy się, że jesteśmy w Bydgoszczy w Wielkim Poście. To dla nas czas duchowej wiosny – zakończyła.
Ks. Krzysztof Panasiuk, który pełni posługę referenta ds. ekumenizmu w diecezji bydgoskiej, podkreślił, że spotkanie pokazuje, jak bardzo kultura łączy różne wyznania. – Scala nas Chrystus, który staje się kamieniem węgielnym pod całą kulturę chrześcijańską Europy. Dla mnie osobiście modlitwa w cerkwi prawosławnej zawsze niesie bogate przeżycia duchowe. Lubię spotykać się w klimacie śpiewów cerkiewnych, które mają niepowtarzalny charakter. Chociaż do końca nie rozumiem tych tekstów, to atmosfera, jaka tu panuje, bardzo mnie uwzniośla – podkreślił.
Wierni przybyli na koncert mogli usłyszeć utwory z początku Wielkiego Postu oraz te, które nawiązywały do wydarzeń z Wielkiego Czwartku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.