Płock: Dzień skupienia dla pracowników instytucji kościelnych
27 marca 2009 | 10:35 | eg Ⓒ Ⓟ
W klasztorze oo. kapucynów w Zakroczymiu w czwartek 26 marca odbył się dzień skupienia dla pracowników płockiej Kurii Diecezjalnej oraz instytucji kościelnych diecezji płockiej. W wielkopostnym spotkaniu uczestniczył biskup płocki Piotr Libera. Poprowadził je ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski z Opus Dei.
W programie dnia skupienia znalazły się dwie konferencje poświęcone specyfice pracy w instytucjach kościelnych i uczestnictwie w misji Kościoła, nabożeństwo pokutne (każdy z uczestników otrzymał rachunek sumienia, specjalnie przygotowany do osób pracujących na rzecz Kościoła), Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Libery, nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz zwiedzanie muzeum kapucyńskiego.
Ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski odwoływał się do Ewangelii według św. Mateusza „Jesteśmy jak `miasto na górze`, ludzie na nas patrzą i naśladują. Trzeba się uświęcać, przemieniać tę pracę w ofiarę składaną Panu Bogu, współuczestniczyć w dziele stworzenia, ale i odkupienia”.
Podkreślał, że praca w kurii czy innych instytucjach jest miejscem, w którym odnajduje się krzyż i cierpienie, są porażki i zmęczenie, wymaga ona ofiarności, ale „to miejsca, w których pomagamy Chrystusowi dźwigać krzyż, utożsamiamy się z nim” – mówił. Jednak „skuteczność pracy instytucji mierzy się stopniem świętości, naszej i naszych współpracowników” – głosił rekolekcjonista.
W klasztorze oo. kapucynów w Zakroczymiu znajduje się Centrum Duchowości „Honoratianum” im. bł. o. Honorata Koźmińskiego oraz Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości, którego początki sięgają roku 1832. W latach 60. dwudziestego wieku odbywały się tu kursy dla kaznodziejów, przygotowujące do głoszenia kazań o tematyce trzeźwościowej w czasie Wielkiej Nowenny. W roku 1971 powstał międzyzakonny Ośrodek Duszpasterstwa Trzeźwości. Od 1981 r. funkcjonuje nazwa: Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów. Prowadzi on szeroko pojętą działalność rekolekcyjną i szkoleniową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.