Więźniowie z zakładu karnego we Włocławku zaprezentowali swoją twórczość w seminarium
22 marca 2009 | 15:44 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Skazanych, przebywających we włocławskim zakładzie karnym odbył się 21 marca w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Więźniowie rozegrali też mecz siatkówki z alumnami.
Podczas Przeglądu Twórczości klerycy mieli okazję wysłuchać kilku świadectw skazanych, którzy opowiadali o sobie i sztuce, którą uprawiają: rzeźbie, malarstwie, poezji, przedstawieniach teatralnych. Swoim świadectwem podzieliły się również wolontariuszki, należące do Bractwa Więziennego oraz więźniowie, posługujący jako wolontariusze podczas corocznej pieszej pielgrzymki osób niepełnosprawnych na Jasną Górę.
Zdaniem alumnów włocławskiego seminarium, spotkanie w ramach Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Skazanych pozwoli im inaczej spojrzeć na ludzi osadzonych w zakładach karnych. Jest to szansa dostrzeżenia w więźniach tego, co najbardziej ludzkie: wrażliwości, wiary, miłości do kultury i sztuki. To również ważny krok w kierunku resocjalizacji, umożliwiającej im powrót do normalnego życia w społeczeństwie po opuszczeniu więzienia.
W Zakładzie Karnym we Włocławku – Mielęcinie karę odsiaduje około 1500 skazanych z całej Polski. Opiekę duszpasterską nad więźniami roztaczają zakonnicy ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, realizując w ten sposób swój charyzmat. Niemałą pomoc w ich duszpasterskiej działalności stanowią członkowie Bractwa Więziennego, do którego przynależy duża grupa alumnów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Ich posługa obejmuje przygotowanie liturgii w zakładzie karnym, zanoszenie Komunii świętej na poszczególne pawilony, pomoc w przeprowadzaniu rekolekcji adwentowych i wielkopostnych oraz odwiedziny w celach osób skazanych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.