Tarnów: wychowaniu w prawdzie poświęcono forum nauczycieli
21 marca 2009 | 16:20 | eb Ⓒ Ⓟ
„Kolejne rządy i ministrowie uchylają się od podjęcia stanowczych wysiłków mających przywrócić szkole jej podstawowy cel” – powiedział biskup tarnowski Wiktor Skworc do przedstawicieli oświaty. W Tarnowie odbyło się V Forum Nauczycieli i Wychowawców. Poświęcone było wychowaniu w prawdzie.
Ordynariusz tarnowski powiedział podczas homilii w tarnowskiej katedrze, że powszechne jest dziś zjawisko negowania prawdy lub jej zafałszowania. Dodał, że agresja i przemoc w szkole jest przykładem zaprzeczenia wychowania w prawdzie i do prawdy, wychowania do właściwego korzystania z daru wolności.
Bp Skworc z żalem mówił, że polskie społeczeństwo przestało się dziwić agresji i przemocy w szkole, dlatego hierarcha pytał czy taka powinna być szkoła? Czy ma „produkować” ludzi bez kultury, kontestatorów i agresorów? „Dziwi w świetle tych retorycznych pytań postawa kolejnych rządów i ministrów, którzy uchylają się od podjęcia stanowczych wysiłków mających przywrócić szkole jej podstawowy cel – uczestniczenie w procesie wychowania człowieka – mówił biskup. – Program «Zero tolerancji» – jedyny jak dotychczas – został poddany tak zmasowanemu atakowi, że przestał mieć jakiekolwiek znaczenie. Musimy sobie jednak uświadomić, że tylko w szkole przyjaznej i normalnej, to znaczy wychowującej do prawdy, do wolności, do odpowiedzialności za siebie i innych, możliwa jest skuteczna edukacja. Nie można restaurować gmachu szkoły, jeśli w jej wnętrzu tli się zarzewie wielkiego pożaru” – powiedział bp Skworc.
Hierarcha podkreślił, że „wychowywać w prawdzie młode pokolenia Polaków oznacza ukazywanie im fascynującej i porywającej wielkości, do jakiej zostali wezwani przez Stwórcę. W praktyce ten proces ma się wyrażać w prowadzeniu młodych do pełni człowieczeństwa i świętości”.
W forum uczestniczyło około dwustu nauczycieli, wychowawców, katechetów i rodziców. W tarnowskim teatrze wysłuchali oni wykładów m.in. na temat historii i pamięci w edukacji i wychowaniu, prawdzie o człowieku w nauczaniu św. Pawła, a także o błędzie antropologicznym.
Dr Danuta Piekarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i PAT-u, członek Papieskiej Rady ds. Świeckich w rozmowie z KAI powiedziała, że niestety często dorośli psują młodzież, ponieważ pokazują, że kłamstwo może się opłacać. „Najgorsze jest to, że ktoś kto kłamie nie ponosi żadnych konsekwencji. Musimy pokazać młodym, że warto budować swoje życie na prawdzie. Taką rolę mają także wychowawcy, który muszą żyć w prawdzie i jej szukać – dodaje prelegentka.
Organizatorem V Forum Nauczycieli i Wychowawców było Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.