Radom: klerycy wystawili sztukę o świętym Pawle
20 marca 2009 | 10:14 | rm Ⓒ Ⓟ
Radomscy klerycy wystawili sztukę "Paweł z Tarsu" na motywach powieści Jana Dobraczyńskiego "Święty Miecz". Premiera spektaklu odbyła się wieczorem 19 marca w auli Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym. Jest to już ósma sztuka wystawiona przez seminaryjny teatr. Przesłaniem spektaklu, który obejrzało ok. 300 osób, są słowa reżysera sztuki ks. Piotra Turzyńskiego, że "siłą chrześcijaństwa jest miłość, która pychą się nie unosi…".
W rolę głównego bohatera wcielił się alumn Przemysław Jóżwik. – Reakcja publiczności zupełnie mnie zaskoczyła – powiedział kleryk. Owacja po zakończeniu spektaklu trwała kilka minut. Przemysław Jóźwik podkreślił, że udział w sztuce był "głębszym poznaniem Apostoła Narodów". – Cały spektakl jest przesiąknięty duchowością i teologią św. Pawła – powiedział alumn.
Sztuka powstała w adaptacji i reżyserii ks. Piotra Turzyńskiego, wicerektora radomskiego seminarium duchownego. – Dobraczyński w swojej powieści próbuje pokazać niezwykły moment nawrócenia Apostoła Narodów. Szaweł dotknięty łaską, przeżywa ból i ciemności, wewnętrzną walkę i umieranie. Poznaje czym jest przenikająca światłość i pocieszenie – mówi ks. Turzyński. Jego zdaniem Jan Dobraczyński ciekawie pokazuje różnorodność darów jakimi obdarzeni są Piotr i Paweł. – Pierwszy ma paść owczarnię Pana i strzec jej, a drugi ma sprawić, by ludzie przyszli i poczuli się owcami Pana. Obydwaj rozumieją, że musi się to wiązać z cierpieniem. Nie mają wątpliwości, że są sobie potrzebni właśnie w swojej inności i wyjątkowości – podkreśla ks. Piotr Turzyński. Przesłaniem spektaklu są słowa św. Pawła, że siłą chrześcijaństwa jest miłość, która pychą się nie unosi, nie szuka swego, nie pamięta złego, wszystko znosi i nigdy nie ustaje. – Czy nasze pokolenie będzie stać na taką miłość? – pyta ks. Turzyński.
Była to już kolejna sztuka wystawiona przez radomskich seminarzystów. Wcześniej wystawili m.in. dramat Maurice Maeterlinck’a "Ślepcy" oraz opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza "Kościół w Skaryszewie". Rekordowym zainteresowaniem cieszyli się "Ślepcy". Sztuka była wystawiania 14 razy w różnych miejscach. Z kolei sztuka Romana Brandstaettera "Powrót syna marnotrawnego" był wystawiany na deskach Teatru Powszechnego w Radomiu. Spektakle "Ślepcy" i "Alchemik" zostały ubogacone muzyką skomponowaną przez ks. Mirosława Bujaka, dzisiaj misjonarza w Kamerunie.
Jan Dobraczyński był polskim pisarzem i publicystą oraz uczestnikiem kampanii wrześniowej i Powstania Warszawskiego. Był autorem licznych opowiadań, szkiców literackich, powieści i wspomnień. Jego twórczość charakteryzuje się tradycyjną formą narracyjną, a w warstwie problemowej podejmuje tematykę metafizyczną oraz moralną, starając się opierać ją na katolickim nauczaniu moralnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.