Akademicki Jubileusz Świętego Pawła we Włocławku
14 marca 2009 | 17:51 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Duszpasterstwo Akademickie Diecezji Włocławskiej zorganizowało w sobotę 14 marca diecezjalne obchody Akademickiego Jubileuszu Świętego Pawła. Studenci i pracownicy wyższych uczelni Włocławka, Konina i Sieradza włączyli się w ten sposób w trwające w Rzymie od 12 do 15 marca europejskie celebracje uniwersyteckiego jubileuszu Apostoła Narodów.
Głównymi elementami wydarzenia we Włocławku był maraton biblijny w kościele oo. Franciszkanów pw. Wszystkich Świętych oraz różaniec akademicki.
„Jubileusz Akademicki św. Pawła stanowi dla naszego środowiska szczególny moment roku poświęconego w Kościele Apostołowi Narodów” – powiedział we wprowadzeniu do wspólnej lektury listów świętego Pawła i modlitwy ks. dr Witold Dorsz, diecezjalny duszpasterz akademicki.
Ks. Dorsz podkreślał, że wydarzenie to stanowi też wezwanie i wielką szansę, aby na nowo okryć postać św. Pawła, który przyniósł Chrystusa Europie, inspirować się postacią Apostoła w dawaniu świadectwa na co dzień, na studiach, w pracy naukowej w tworzeniu kultury, w budowaniu silnych chrześcijańskich wspólnot.
„Wsłuchując się w słowa Apostoła modlimy się, aby Pan dopomógł nam odpowiedzieć z entuzjazmem na to wezwanie i nie zmarnować tej szansy” – apelował duszpasterz.
Maraton biblijny został zainaugurowany przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, który w południe przewodniczył modlitwie Anioł Pański oraz odczytał pierwszy rozdział Listu św. Pawła do Rzymian. Po biskupie lekturę listów Apostoła Narodów kontynuowali przedstawiciele środowisk akademickich Włocławka, Konina i Sieradza, wolontariusze i niepełnosprawni z Grupy Integracyjnej Caritas oraz tegoroczni maturzyści.
Na zakończenie bp Mering powiedział, że przeżywanie Jubileuszu św. Pawła w łączności z Ojcem Świętym, zarówno lektura tekstów Pawłowych, jak i modlitwa różańcowa, są okazją do pogłębienia jedności z ojcem chrześcijaństwa – papieżem Benedyktem XVI, manifestacją wierności jego posłudze i modlitewnym wsparciem Następcy św. Piotra.
Uroczystość zakończyła się modlitwą różańcową w intencji Ojca Świętego i środowisk akademickich Europy, która stanowiła nawiązanie do tradycji zapoczątkowanej przez Sługę Bożego Jana Pawła II i kontynuowanej do ubiegłego roku przez Benedykta XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.