Niemcy: Bractwo św. Piusa X krytykuje stanowisko episkopatu
07 marca 2009 | 11:29 | ts (KAI/KNA) / maz Ⓒ Ⓟ
Przełożony prowincji niemieckiej schizmatyckiego Bractwa św. Piusa X, ks. Franz Schmidberger, skrytykował oświadczenie biskupów niemieckich ogłoszone na zakończenie wiosennego zebrania plenarnego w Hamburgu.
– Waszej postawy nie cechuje duch braterstwa – powiedział ksiądz lefebrysta 6 marca w Stutgarcie. Jego zdaniem, zamiast poszukiwać dialogu, biskupi postąpili „wbrew sygnałom z Rzymu”.
Bractwo św. Piusa X zażądało od Konferencji Biskupów Niemieckich wycofania „oszczerczego zarzutu” antysemityzmu i antyjudaizmu. W 9-punktowym oświadczeniu niemiecka prowincja Bractwa stwierdza, że „od nieszczęsnych wypowiedzi na temat Holokaustu” biskupa tradycjonalistów Richarda Williamsona odcięło się „jasno i w sposób nie budzący wątpliwości”. Zapewniono też, że lefebryści nie odrzucają Soboru Watykańskiego II. Dokument biskupów niemieckich ogłoszony 5 marca na zakończenie wiosennego zebrania plenarnego episkopatu w Hamburgu stwierdza m.in., że mimo zniesienia ekskomuniki Bractwo św. Piusa X w dalszym ciągu nie jest częścią Kościoła.
– Oczekiwanie Konferencji Biskupów Niemieckich, że Bractwo przyjmie w całości postanowienia II Soboru Watykańskiego, są niczym innym, jak tylko zakończeniem dialogu „jeszcze zanim ten się w ogóle rozpoczął” – stwierdził ks. Schmidberger. Jego zdaniem biskupi nie chcą prowadzić dyskusji na temat kontrowersyjnych z punktu widzenia Bractwa elementów Soboru i w związku z tym chcą utworzyć „strefy tabu”. Tym samym „niektórzy biskupi” odrzucają wytyczoną przez Benedykta XVI „drogę wyjaśniania i pojednania”. „Ta sprzeczność z papieżem nie jest dziś jeszcze wyraźna, ale od dawna zarysowuje się w wielu wypowiedziach” – uważa Bractwo św. Piusa X podkreślając, że „pełna jedność” Bractwa z Kościołem katolickim jest wyłącznie sprawą Rzymu, a nie Konferencji Biskupów Niemieckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.