Areopag na Freta: czy obecność Boga jest potrzebna w sztuce?
01 marca 2009 | 10:16 | im/maz Ⓒ Ⓟ
O tym czy obecność Boga jest potrzebna czy też szkodliwa w sztuce rozmawiali twórcy i krytyk literacki podczas spotkania z cyklu Areopag na Freta 28 lutego w klasztorze dominikanów w Warszawie.
Prelegenci, wśród których był Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko”, zgodnie uznali, że dzieło sztuki zarówno dla twórcy, jak i odbiorcy może być drogą do Boga, choć może też odciągać od tego co duchowe.
Reżyser i autor scenariusza do filmu o ks. Jerzym Popiełuszce, który właśnie wchodzi na ekrany polskich kin, przyznał, że podczas pracy nad nim czuł się jak narzędzie w ręku Boga. Opowiadał o problemach i trudnościach na planie filmowym, które w jego odczuciu, rozwiązywały się po modlitwie lub też szły gładko tak jakby „jeszcze jednym członkiem ekipy był ks. Jerzy”. Wieczyński podzielił się też swoją refleksją nad symbolami, które dostrzegł w czasie zbierania materiałów do scenariusza. Ks. Popiełuszko urodził się w dniu Podwyższenia Krzyża, został porwany na terenie parafii pod takim wezwaniem, ostatnie kazanie mówił w parafii pod wezwaniem męczenników. – Chciałem tylko odsłonić to, co zostało „zapisane” w życiorysie ks. Jerzego – mówił reżyser.
Piotr Kłoczowski, eseista i historyk literatury, porównał proces twórczy artysty do przeżyć religijnych. Zwrócił uwagę, ze nawet pisarze, którzy deklarowali się jako niewierzący, o swojej pracy pisali używając języka chrześcijańskich mistyków. Jego zdaniem, nawet w książkach, gdzie występuje figura zła, gdzie opisywane są np. pakty z diabłem, widoczna jest obecność Boga. – Bez wiary w Boga nie może być diabła – tłumaczył.
Krzysztof Czyżewski, poeta, przypomniał historię polichromii w cerkwi w Hajnówce. O to „zlecenie” starał się sam Jerzy Nowosielski, znakomity artysta malarz, znany ze swoich sakralnych dzieł inspirowanych ikonami. Niestety, nie otrzymał tego zdania, ponieważ komisja złożona była z ludzi, których interesowały oprócz zdolności malarza także szczegóły z jego życia. Pod wpływem plotek o Nowosielskim, postanowili zatrudnić mnichów z góry Athos. Zdaniem poety, artyści często poszukując Boga błądzą, popełniają błędy, ale ważne jest, że szukają, a przywilejem sztuki jest właśnie stawianie pytań. Ważne jest, by artystyczne poszukiwania nie były związane doktrynami. Przypomniał, że wiara jest darem, który nie wszyscy otrzymują. Ci, którzy są go pozbawieni, zmagają się ze sobą i torują swoją drogę do Boga poprzez przezwyciężanie samego siebie.
Rafał Wieczyński odpowiadał na pytanie czym jest dzieło religijne? Jego zdaniem, można mówić o takim, gdy „dotykamy dzięki niemu prawdy” i mamy „poczucie uchwycenia piękna”.
Spotkanie poprowadził Krzysztof Dorosz. Po debacie odbył się koncert zespołu The Globetrotters.
Areopag na Freta organizuje Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie Freta 10, we współpracy z Forum
Św. Wojciecha i Klubem Inteligencji Katolickiej.
Patronat honorowy nad projektem objęli: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Cykl wspiera Biuro Promocji Miasta Stołecznego Warszawy. Patronat medialny objęli: Katolicka Agencja Informacyjna, Radio VOX FM, Radio Warszawa, Archidiecezjalne Centrum Informacji, wydawnictwa W drodze i Więź, tygodnik Gość Niedzielny oraz portale duchowy.pl, dominikanie.pl, bosko.pl, wiara.pl.
Projekt Areopag na Freta uzyskał wsparcie finansowe Komisji Europejskiej w ramach projektu „Młodzież w działaniu”.
Więcej informacji na stronie internetowej projektu www.areopag.eu
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.