Diecezja drohiczyńska otrzymała tytuł Promotora Polskiej Ekologii
07 lutego 2009 | 10:26 | ks.df Ⓒ Ⓟ
Diecezja Drohiczyńska otrzymała tytuł Promotora Polskiej Ekologii a biskup diecezji Antoni Dydycz – Mecenasa Polskiej Ekologii podczas uroczystej Gali Laureatów 6 lutego w Warszawie w jubileuszowej X Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod patronatem honorowym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Uznanie członków Narodowej Rady Ekologicznej zdobyło wielkie zaangażowanie bp. Dydycza w promowanie odnawialnych źródeł energii oraz w działania na rzecz edukacji ekologicznej. Zaskoczeniem dla członków Rady była skala inwestycji poczyniona przez Diecezję, która oprócz tego że jest najmłodsza, to obejmuje jedne z najuboższych terenów naszego kraju.
Konkurs odbywa się od 10 lat. Głównym celem pomysłodawców było złamanie stereotypu, że w Polsce jest tylko szaro, brudno i nieprzyjemnie. Ponadto organizatorzy chcieli wyróżnić poprzez tytuł laureata Konkursu tych, którzy odważyli się czynić inwestycje proekologiczne, które w latach 90-tych były najmniej popularne, a bardzo kosztowne. Z biegiem lat zaczęto nagradzać laureatów już nie za pojedyncze działanie, ale za kompleksowe rozwiązania mające wpływ na zmianę stanu środowiska w gminie, regionie oraz osoby, który miały na to swój wpływ.
Corocznie o tytuł Konkursu ubiega się ok. 400 podmiotów, którzy startują w jednej z czterech głównych Kategorii Konkursowych – „Gmina Przyjazna Środowisku”, „Firma Przyjazna Środowisku”, „Promotor Ekologii” oraz „Europejska Nagroda Ekologiczna”. Osoby fizyczne otrzymują za swoją działalność honorowy tytuł „Mecenasa Polskiej Ekologii” nadany im na wniosek Narodowej Rady Ekologicznej. W skład Rady wchodzą przedstawiciele Głównego i Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, Parlamentu RP oraz przedstawiciele izb, związków i stowarzyszeń celowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.