Sulechów: wystawa o XIX i XX-wiecznych witrażach
06 lutego 2009 | 10:41 | kk Ⓒ Ⓟ
Do końca lutego w Bibliotece Publicznej w Sulechowie obejrzeć można wystawę fotografii XIX i XX-wiecznych witraży z kościołów diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Autorem wystawy jest ks. Olgierd Banaś, proboszcz parafii w pw. św. Stanisława Biskupa w Łęgowie Sulechowskim.
„Zrobiłem te zdjęcia w latach 1990-2002. Wtedy nie było jeszcze tak dobrych aparatów. Jechałem do kościoła zużywałem jedną lub dwie kliszę na zrobienie kilku witraży. Nie tylko jednak fotografowałem, ale też zainteresowałem się bliżej tą tematyką. Zacząłem gromadzić książki o witrażach, ale także poznałem witrażystów. I tak zrodził się pomysł wystawy” – wyjaśnia ks. Banaś.
Z obserwacji proboszcza z Łęgowa na blisko 700 diecezjalnych świątyń około 70 posiada witraże z przełomu XIX i XX stulecia. „Kiedy robiłem zdjęcia wiele witraży było uszkodzonych, dziś na szczęście większość już naprawiono. Część okien witrażowych posiada sygnaturę: imię i nazwisko witrażysty, miejsce i czas powstania dzieła. Z odczytanych sygnatur w 33 kościołach ustaliłem 11 pracowni witrażowych z terenu Niemiec” – tłumaczy proboszcz z Łęgowa. Ustalone pracownie to: „Adolpha Sielera – Wrocław; Adalberta Rednera – Wrocław; Ferdynanda Müllera – Quedlinburg; Puhl&Wagner, Gottfried Heinersdorff – Berlin; W. Balua – Berlin, Dahlem; dr Heinricha Oidtmanna – Linnich k. Aachen; Carla Lerscha – Dusseldorf, Franza Meyera – Monachium, Hansa Schreibera – Berlin; Frenza Xaviera Zettlera – Monachium oraz Richarda Schleina.
Najstarszy witraż w diecezji – z 1673 roku – znajduje się w Dobiegniewie. Najstarsze sygnowane witraże XIX-wieczne są w Świebodzinie (1857 r.), Kożuchowie (1865 r.), Nietkowie (1865 r.) i Łysinach (1867 r.). Najmniejsze witraże znajdują się w Jeziorach i Starym Kurowie. Najwięcej witraży posiada kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach – 24 okna o łącznej powierzchni przeszklenia ok. 250 m2.
Wystawa „Witraże XIX i XX-wieczne (do 1945 roku) w kościołach Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” po raz pierwszy zaprezentowana została w 2002 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.