Radom: o kryzysie kultury na spotkaniu w KIK-u
04 lutego 2009 | 18:44 | rm Ⓒ Ⓟ
– Walka o kulturę obecna była zawsze, ale nigdy w tak agresywanej formie jak dziś – powiedział wicedyrektor Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Sławomir Adamiec, podczas wykładu, który odbył się dziś, 4 lutego, w Klubie Inteligencji Katolickiej w Radomiu. Prelegent postulował również, aby w seminariach duchownych powrócił obowiązkowy kurs historii sztuki, aby „klerycy i przyszli księżą unikali kiczu, a wzrastali w pięknie”.
Sławomir Adamiec, były dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MEN wygłosił referat nt. przemian w kulturze europejskiej od XIX wieku i ich wpływu na kształtowanie się postaw kulturowych i mentalnych w społeczeństwie polskim. Podkreślał, że laicyzm, który rozwijał się ze szczególną siłą od XIX w., dziś przybiera formy patologicznego fanatyzmu, często wręcz groteskowego zacietrzewienia i skrajnej nietolerancji. – Dzisiaj kultura europejska, w tym również polska, na skutek różnych zjawisk, jest na rozdrożu, a nawet w stanie kryzysu – powiedział.
Zdaniem prelegenta jedną z najwyraźniej widocznych sfer przemian w kulturze stała się sztuka, która przynajmniej od końca XIX wieku jest swego rodzaju laboratorium przemian kultury współczesnej, a zarazem dziedziną, w której jej kryzys najszybciej się ujawnił. – Znamieniem kryzysu w sztuce jest całkowite zerwanie z pięknem jako celem działań artystycznych oraz figurą, która jest podstawą obiektywnego „dyskursu” czy oceny w sztuce. W rezultacie zwyciężyły kryteria subiektywne i pragmatyczne, a sztuka współczesna znalazła się na zupełnych manowcach, gdyż jako rzeczywistość zupełnie niezrozumiała funkcjonuje niejako poza obiegiem społecznym. Rodzi to frustrację artystów, którzy szukają zainteresowania odbiorców poprzez różnego rodzaju prowokacje – mówił Sławomir Adamiec. Dzisiaj – jako podkreślał – zamiast wychowania i kształtowania człowieka dla kultury według sprawdzonych zasad i wspaniałych wzorów osobowych, których nie brakuje w cywilizacji Zachodu, akcentuje się ryzykowne „prawo człowieka do testowania różnych pseudo wzorców kulturowych”.
Sławomir Adamiec krytycznie odniósł się tez do współczesnej sztuki i architektury sakralnej. – Może warto, aby w seminariach duchownych powrócił obowiązkowy kurs historii sztuki, aby klerycy i przyszli księża unikali kiczu, a wzrastali w pięknie – postulował. – Może to również jeden z wniosków, który warto uwzględnić w pracach Komisji ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji i Komisji ds. Duchowieństwa Diecezjalnego trwającego obecnie II Synodu Diecezji Radomskiej – mówił prelegent.
Na koniec przywołał słowa Jana Pawła II o tym, że naród polski mógł przetrwać ponad 120 lat bez własnego państwa, właśnie dzięki kulturze. – Papież zachęcał też chrześcijan, aby brali udział w batalii o przyszły kształt cywilizacji
– powiedział Sławomir Adamiec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.