Gniezno: modlitwa dziękczynna Drogi Neokatechumenalnej
04 lutego 2009 | 10:11 | bg Ⓒ Ⓟ
Blisko 300 członków wspólnot Drogi Neokatechumenalnej z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło 3 lutego wieczorem w Mszy św. dziękczynnej za zatwierdzenie Statutów tego prężnie rozwijającego się nurtu w Kościele. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Henryk Muszyński.
„Wraz z definitywnym zatwierdzeniem Statutów, rozpoczęło się dla Drogi Neokatechumenalnej itinerarium formacji chrześcijańskiej, Bożej, Chrystusowej i kościelnej. Dzięki ostatecznemu zatwierdzeniu Statuty stały się powszechnym dziedzictwem całego Kościoła” – mówił w homilii metropolita gnieźnieński.
Stwierdził również, że w ciągu 40-letniej historii istnienia, Droga Neokatechumenalna wydała wspaniałe, wręcz niewiarygodne, z ludzkiego punktu widzenia, owoce, których nie da się inaczej nazwać, jak wielkim dziełem Ducha Świętego w naszych czasach.
„Szczególnym owocem Drogi Neokatechumenalnej są liczne seminaria Redemptoris Mater, istniejące na całym świecie. W czasach, w których wszędzie obserwujemy brak nowych powołań, tam tych powołań nie brakuje” – mówił abp Muszyński.
Wyraził również wdzięczność za 25 lat obecności Drogi Neokatechumenalnej w archidiecezji gnieźnieńskiej, za zapał wzbudzany zarówno wśród kapłanów, jak i wśród świeckich, za ludzi, którzy odnaleźli drogę do Kościoła dzięki świadectwu członków neokatechumenatu oraz za świadectwo rodzin chrześcijańskich tak ważne w tym coraz bardziej obojętnym religijnie świecie.
„Ten nowy, świadomie pielęgnowany chrześcijański styl życia, świadectwo szczególnie w życiu rodzinnym jest bezcennym darem dla każdej wspólnoty kościelnej, także dla naszej archidiecezji” – mówił abp Muszyński.
Początki Drogi Neokatechumenalnej wiążą się z rokiem 1964, kiedy to hiszpański artysta Kiko Argüello i absolwentka chemii Carmen Hernández, poruszeni ubóstwem mieszkańców madryckich slumsów, postanowili zamieszkać między nimi i głosić wśród nich naukę Jezusa Chrystusa. W ten sposób powstała pierwsza wspólnota neokatechumenalna. Wkrótce w Madrycie pojawiły się następne grupy. W 1968 roku neokatechumenat dotarł do Rzymu i zaczął się tam bujnie rozwijać.
W 2002 roku papież Jan Paweł II zatwierdził statuty Drogi Neokatechumenalnej ad experimentum na 5 lat. Papież Polak powtarzał, że: „neokatechumenat nie jest jakąś szczególną duchowością, ale drogą wzrastania, itinerarium formacji katolickiej, ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych”. Jest to proces dojrzewania do wiary odbudowującej wspólnotę chrześcijańską, a ta staje się znakiem dla świata.
Ostateczne zatwierdzenie statutów Drogi Neokatechumenalnej miało miejsce w ubiegłym roku. Specjalny dekret podpisany przez Papieską Radę ds. Świeckich ogłoszono w Watykanie 13 czerwca 2008 roku.
Do Polski Droga Neokatechumenalna trafiła w latach 70. dzięki jezuicie, ks. Alfredowi Cholewińskiemu. Obecnie wspólnoty neokatechumenalne istnieją w blisko 350 polskich parafiach. W archidiecezji gnieźnieńskiej pierwsza wspólnota Drogi Neokatechumenalnej powstała w 1984 roku przy parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Obecnie Droga istnieje w blisko 20 parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.