Świdnica: trzy nowe książki bp. Ignacego Deca
22 stycznia 2009 | 15:49 | xrt Ⓒ Ⓟ
Ukazały się trzy nowe książki autorstwa bp. Ignacego Deca. „Siejba Słowa” to znany cykl homiletyczny poszerzony teraz o tom jedenasty. Podtytuł publikacji wyjaśnia okres, w jakim wygłoszono zawarte w nim homilie i rozważania: „Biskupi start i rektorski finisz”.
Czytelnik znajdzie w nim homilie usystematyzowane według miesięcy, w których zostały wygłoszone (od marca do sierpnia), czyli od święceń biskupich do zamknięcia 34. Wrocławskich Dni Duszpasterskich, podczas których bp Ignacy Dec zakończył posługę rektora.
Bardzo interesujący jest wstęp do książki. Autor dzieli się w nim swoimi wrażeniami i ujawnia okoliczności poinformowania go o propozycji Jana Pawła II powołania go na biskupa świdnickiego. – 30 stycznia 2004 r. o godz. 10.15 byłem w nuncjaturze. Za chwilę zjawił się Nuncjusz. Domyślałem się o co może chodzić – wyznaje bp świdnicki.
Kolejne dwa wydawnictwa to hołd, jaki bp Ignacy Dec składa swemu mistrzowi, nieżyjącemu od trzydziestu lat, ks. bp. Wincentemu Urbanowi (historykowi i biskupowi pomocniczemu Archidiecezji Wrocławskiej). „Misericordia et veritas” to dwudziesty drugi tom serii wydawniczej pt.> „Biblioteka Diecezji Świdnickiej”, jej redaktorem jest ks. Jarosław Lipniak. Pozycja składa się z dwóch części. Pierwsza, której autorem jest ks. Bogdan Kaczorowski, przybliża sylwetkę wrocławskiego hierarchy.
Druga, autorstwa bp. Deca, to zbiór tekstów napisanych lub wygłoszonych przez niego na temat bp. Urbana lub z nim związanych. Zawiera recenzje książek, artykuły, homilie o raz przemówienia. W sumie czternaście pozycji.
Ciekawostką jest książka trzecia, pt. „Duszpasterstwo w Archiprezbiteracie Żorskim w XVII w. w świetle wizytacji biskupich”. Jest to praca magisterska ks. Ignacego Deca napisana w roku 1971 pod kierunkiem bp. Urbana, a więc pierwsza praca naukowa obecnego biskupa świdnickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.