„Słuchaj Izraelu” – centralne obchody XII Dnia Judaizmu
18 stycznia 2009 | 07:13 | awo /a. Ⓒ Ⓟ
Nic nie może już cofnąć rozwoju dialogu, któremu podstawy dał Sobór Watykański II – powiedział przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło podczas centralnych obchodów XII Dnia Judaizmu.
Uroczystej liturgii słowa w jednym z największych kościołów stolicy, wypełnionym po brzegi warszawiakami, przewodniczył abp Kazimierz Nycz. Potem w synagodze Nożyków odbyła się Hawdala czyli spotkanie na zakończenie szabatu.
Podczas liturgii słowa w stołecznym kościele pw. Wszystkich Świętych katolicy wspólnie z Żydami wysłuchali biblijnych tekstów z Księgi Rodzaju oraz Księgi Powtórzonego Prawa opisujących przymierze Boga z Noem, zawarte po potopie oraz przymierze z Mojżeszem, zawarte tuż przed wejściem Izraelitów po 40 latach wędrówki po pustyni, do Ziemi Obiecanej.
Następnie biblijne teksty o przymierzach skomentowali: z perspektywy żydowskiej Tomasz Krakowski ze stołecznej gminy żydowskiej, a z perspektywy katolickiej jezuita ks. Jerzy Seremak. Krakowski zwrócił uwagę, iż Bóg zawiera przymierze, żeby wskazać, że przed człowiekiem jest przyszłość. Znakiem tego przymierza z Noem jest tęcza, która nie jest tylko zwykłym zjawiskiem meteorologicznym, ale pojawia się w szczególnych momentach historii Izraela. Człowiek widząc tęczę przypomina sobie o swoim grzechu, ale także jest to dla niego zapewnienie, że nie spotka go już kara za grzech, jaka spotkała pokolenie Noego.
Ks. Seremak w swoim komentarzu podkreślił fakt, że katolicy razem z ludem Izraela podzielają wiarę, że Bóg przemówił do człowieka oraz wiarę w przymierze, które znalazło swój wyraz w Torze czyli nauce Boga, jak żyć z nim w przymierzu życia, gdy cała ziemia zaczyna niejako od nowa.
Czytania ze Starego Testamentu były przeplatane śpiewami psalmów. Niezwykle przejmująco zabrzmiał w stołecznym kościele śpiew „Szema Izrael” czyli „Słuchaj Izraelu”, który zaintonowały wspólnoty neokatechumenalne. – Gdy słyszałem, jak śpiewaliście słowa tej żydowskiej modlitwy czułem więź, jaka między nami powstała. Byliśmy blisko – mówił wzruszony przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotr Kadlcik.
Wszyscy jesteśmy pod Bożym łukiem tęczy – powiedział nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Judaizmu „Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem Przymierza między Mną a ziemią” bp Mieczysław Cisło, który przewodniczy Komitetowi KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Hierarcha podkreślił też, że przymierze Boga z jego ludem nie zostało zerwane ani odrzucone. „Kościół – lud mesjaniczny i Żydzi – lud wyczekujący Mesjasza dążą do analogicznych celów: oczekują przyjścia lub powrotu Mesjasza” – powiedział.
Bp Cisło przypomniał soborową deklarację „Nostra Aetate”, która powołując się na „wielkie dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom” zachęca „obie strony do poznania i poszanowania, które osiągnąć można przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy”. – Trzeba powiedzieć, że w ciągu wieków chrześcijanie nie zawsze z należytą troską i miłością o tym dziedzictwie pamiętali – stwierdził bp Cisło. Wyjaśnił, że Dzień Judaizmu ma być „przypomnieniem tego źródłowego dziedzictwa, ma budzić sumienia uśpione bądź obciążone wzajemnymi urazami”.
Podkreślił też, że wspólnoty chrześcijańskie w przededniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodząc Dzień Judaizmu mają wspólnie sięgać do wspólnych korzeni i „oraz lepiej dostrzegać wspólnotę wiary w tego samego Boga, wspólnotę modlitwy Psalmami, wspólnotę prawa wyrażonego w Dekalogu i proroctw zawartych w Biblii a przede wszystkim wspólnotę przykazania miłości”.
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem zapowiedział też, że w przyszłym roku centralne obchody Dnia Judaizmu zostaną zorganizowane w Tarnowie.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm”.
Komitet ds. Dialogu z Judaizmem prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Komitet powołany w 1996 r. jest kontynuacją Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.
Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotra Kadlčika, obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys. Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.