Zmarł kard. P. Laghi – były prefekt i były nuncjusz aostolski
11 stycznia 2009 | 15:23 | ml, kg (KAI Rzym) /a. Ⓒ Ⓟ
W rzymskim szpitalu San Carlo di Nancy w pobliżu Watykanu zmarł w nocy z 10 na 11 stycznia w wieku 85 lat kard. Pio Laghi, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Przez wiele lat pracował w dyplomacji watykańskiej, m.in. jako nuncjusz apostolski w Argentynie, później jako delegat apostolski, a po nawiązaniu w 1984 przez Stolicę Apostolską stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi, jako pierwszy pronuncjusz w Waszyngtonie. Wcześniej był także delegatem papieskim w Ziemi Świętej. Łączyła go osobista przyjaźń z premier Izraela Goldą Meir.
5 marca 2003 roku, a więc na krótko przed wybuchem drugiej wojny w Zatoce Perskiej, Jan Paweł II, który robił wszystko, aby do niej nie doszło, wysłał kardynała do Waszyngtonu z próbą odwiedzenia prezydenta George’a Busha od planów uderzenia na Irak (do Bagdadu, na rozmowy z Saddamem Husajnem, pojechał w imieniu papieża kardynał Roger Etchegaray).
Msza św. pogrzebowa kardynała Laghi odprawiona zostanie we wtorek o godz. 11 w Bazylice Watykańskiej. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, a ostatniej posługi zmarłemu udzieli Benedykt XVI.
Kardynał Laghi był jeszcze na tradycyjnej audiencji dla Kurii Rzymskiej przed Bożym Narodzeniem 22 grudnia 2008, a trzy dni temu odwiedził go sekretarz papieża, ks. Georg Gänswein.
Przyszły kardynał urodził się 21 maja 1922 w Castiglione w środkowych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1946, po czym do 1952 uzupełniał studia na uczelniach papieskich w Rzymie. W 1952 rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, działając w nuncjaturach w Nikaragui, Stanach Zjednoczonych i Indiach. W 1964 powrócił na stałe do Watykanu i do 1969 pracował w Radzie Spraw Kościoła Sekretariatu Stanu.
24 maja 1969 Paweł VI mianował go delegatem apostolskim w Jerozolimie i Palestynie, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupa; sakry udzielił mu 22 czerwca tegoż roku w katedrze w Faenzy (w którym 23 lata wcześniej przyjął święcenia kapłańskie) emerytowany sekretarz stanu kard. Amleto Cigognani. 28 maja 1973 do obowiązków delegata apostolskiego doszedł urząd pronuncjusza na Cyprze. W latach 1974-80 abp Laghi był nuncjuszem apostolskim w Argentynie. 10 grudnia 1980 Jan Paweł II powołał go na stanowisko delegata apostolskiego w USA i stałego obserwatora watykańskiego przy Organizacji Państw Amerykańskich w Waszyngtonie. Gdy w styczniu 1984 Stolica Apostolska i Stany Zjednoczone nawiązały pełne stosunki dyplomatyczne, abp Laghi został mianowany 26 marca tegoż roku pierwszym pronuncjuszem w Waszyngtonie.
6 kwietnia 1990 papież powołał blisko 68-letniego hierarchę na prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, a na konsystorzu 28 czerwca 1991 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako prefekt i kardynał został też on automatycznie wielkim kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Hierarcha uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych, łącznie ze zgromadzeniami Synodu Biskupów, w obradach konferencji ogólnych biskupów Ameryki Łacińskiej (Puebla – 1979, Santo Domingo – 1992), był kardynałem-patronem Zakonu Maltańskiego. 15 listopada 1999 ustąpił ze stanowiska prefekta Kongregacji (jego następcą został abp Zenon Grocholewski). Ale również na emeryturze kościelnej służył papieżowi i Kościołowi: w maju 2001 udał się z osobistym orędziem Jana Pawła II do Izraela i Autonomii Palestyńskiej, zachęcającym obie strony do przerwania ognia, a w marcu 2003 papież wysłał do Waszyngtonu, aby próbował przekonać prezydenta George’a Busha, by nie zaczynał wojny w Iraku. Niestety, misja ta zakończyła się niepowodzeniem.
Po śmierci kard. P. Laghiego Kolegium Kardynalskie liczy 190 członków, w tym 74 powyżej 80. roku życia, z których 5 mianował jeszcze Paweł VI, 63 – Jan Paweł II i 7 – Benedykt XVI. Wśród 116 purpuratów, mających prawa wyborcze, 86 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież-Polak, resztę, czyli 30 – obecny Papież. Ponadto trzeba pamiętać, że również Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI.
Najstarszym wiekowo kardynałem jest obecnie Niemiec Paul Augustin Mayer OSB, ur. 23 V 1911 r., najmłodszymi – Péter Erdő z Węgier, ur. 25 VI 1952 i Philippe Barbarin z Francji, ur. 17 X 1950.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.