Bydgoszcz: w sanktuarium zabrzmiały kolędy napisane w czasie stanu wojennego i powstań
10 stycznia 2009 | 16:00 | jm Ⓒ Ⓟ
W bydgoskim Sanktuarium Królowej Męczenników prawie tysiąc osób zaśpiewało kolędy, do których teksty zostały napisane w czasie stanu wojennego, powstań, a także w obozach koncentracyjnych. Wśród grupy ponad stu profesjonalnych muzyków znalazł się kaszubski zespół „Krëbane” z Brus.
Idea wspólnego śpiewania pod nazwą „Kolędarium Polskie” zrodziła się kilka lat wcześniej, podczas odkrycia śpiewnika osób internowanych, powstańców oraz żołnierzy. Jak podkreśla pomysłodawca Marian Wiśniewski w każdej kolędzie jest zauważalna tęsknota za wolnością. – Te utwory powstawały w trudnych dla Polski czasach. Już istniejące melodie stanowiły pretekst do wyrażenia przez nowych autorów swoich tekstów. Podstawowe przesłanie brzmiało „Błagamy Cię, Boże, Panie Jezu, daj nam wolny kraj” – powiedział.
Jak dodał prezes bydgoskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, niektóre teksty były pisane ponad sto lat temu. – Naszym obowiązkiem jest ciągłe przypominanie o tym, jak nasi dziadowie walczyli o kraj. Dzisiaj tego nie doceniamy. Obecne pokolenie tego nie doświadczyło, dlatego o tym śpiewamy. Niczego się nie boimy, nikt na nas nie czyha za rogiem. To taka przestroga, byśmy umieli z tego daru wolności korzystać. Byśmy się nie pokłócili, bo jak mówi jedna z kolęd – wrogowie to wykorzystają – stwierdził Wiśniewski.
Patriotyczne kolędy wykonywał Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Krëbane” z Brus, Zespół Folklorystyczny „Łochowianie” z Łochowa, Chór „Fordonia” i Zespół Pieśni Dawnej „Fresca Voce”. Koncerty, które odbywają się od kilku lat, cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta, diecezji i województwa. W tym roku w repertuarze pojawiły się dwa nowe utwory – pieśń napisana przez Jerzego Michotka „Wigilia” oraz „Kolęda Czwartaków”. – Zawsze dążyliśmy do tego, by być narodem ludzi wolnych. Kościół stale o tym darze przypomina. Bardzo często czas Bożego Narodzenia był okazją do tego, by pod piękne melodie dopasowywać teksty patriotyczne, wzywające do powrotu do wolności – podkreślił gospodarz spotkania, kustosz sanktuarium ks. prałat Jan Andrzejczak.
Świątynia Matki Bożej Królowej Męczenników jest usytuowana w pobliżu Doliny Śmierci, w której podczas II wojny światowej Niemcy rozstrzelali inteligencję bydgoską. We wspólnym śpiewaniu wzięli również udział posłowie, prezydent miasta oraz marszałek województwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.