Papież do dyplomatów: Apel o budowania solidarności i uznanie miejsca Boga w życiu człowieka
09 stycznia 2009 | 08:15 | st/a. Ⓒ Ⓟ
Do budowania bardziej braterskich relacji między ludźmi, poszanowania godności osoby, wiązania wolności z odpowiedzialnością oraz uznania miejsca Boga w życiu człowieka wezwał Papież dyplomatów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.
Ludzkość przezwycięży ubóstwo, gdy stanie się bardziej braterska dzięki wspólnym ideałom. Opierają się one na godności osoby, wolności połączonej z odpowiedzialnością oraz uznaniu miejsca Boga w życiu człowieka. Przypomniał o tym Papież akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej dyplomatom, którzy przybyli dziś z życzeniami noworocznymi. Złożył je po raz pierwszy nowy dziekan korpusu dyplomatycznego, ambasador Alejandro Emilio Valladares Lanza. Przedstawiciel Hondurasu zastąpił na tym stanowisku ambasadora San Marino, Giovanniego Galassiego, który obejmował je przez ostatnich 10 lat.
Na tradycyjnym dorocznym spotkaniu Benedykt XVI dał panoramiczny przegląd aktualnej sytuacji na świecie. Wyraził współczucie ofiarom klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i terroryzmu w różnych krajach. Wskazał na konieczność rozbrojenia, przypominając, że wydatki na broń powiększają ubóstwo. Podkreślił potrzebę przywrócenia nadziei ubogim, respektowania ludzkiej godności i wychowywania młodych do braterstwa. Zwrócił uwagę, że zdrowo pojęta świeckość społeczeństwa nie może wykluczać wartości duchowych. Religia nie jest bowiem przeszkodą, ale właśnie trwałą podstawą w budowaniu społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i wolnego.
„Dyskryminacje i ostre ataki, których ofiarą padły w minionym roku tysiące chrześcijan, wskazują, że to nie tylko ubóstwo materialne, ale również ubóstwo moralne zagraża pokojowi – mówił Ojciec Święty. – To bowiem w ubóstwie moralnym takie nadużycia mają swe korzenie. Podkreślając ważny wkład, jaki religie mogą wnieść w walkę z ubóstwem i w budowanie pokoju, chciałbym powtórzyć przed tym zgromadzeniem, które symbolicznie reprezentuje wszystkie narody świata: Chrześcijaństwo to religia wolności i pokoju. Służy prawdziwemu dobru ludzkości. Naszych braci i siostry będących ofiarami przemocy, zwłaszcza w Iraku i Indiach, ponownie zapewniam o mych ojcowskich uczuciach. Władze cywilne i polityczne proszę z naciskiem, by energicznie położyły kres nietolerancji wobec chrześcijan i działały na rzecz naprawy wyrządzonych szkód, zwłaszcza w miejscach kultu. Niech popierają na wszelki sposób poszanowanie wszystkich religii, zakazując jakichkolwiek form nienawiści i pogardy”.
Papież wezwał też świat zachodni do wyzbycia się uprzedzeń wobec chrześcijaństwa. Natomiast chrześcijan zachęcił, by odważnie głosili Ewangelię, nie bojąc się być „znakiem sprzeciwu” wobec „ducha tego świata”. Mówiąc dalej o Bliskim Wschodzie, zwrócił uwagę na sytuację w Ziemi Świętej, gdzie doszło w tych dniach do nasilenia przemocy, powodującej ogromne cierpienia ludności cywilnej. Utrudnia to jeszcze bardziej znalezienie drogi wyjścia z konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami, tak upragnionej przez wielu z nich i przez cały świat.
„Raz jeszcze chciałbym powtórzyć, że opcja militarna niczego nie rozwiązuje – stwierdził Benedykt XVI. – Przemoc, z którejkolwiek strony pochodzi i jakąkolwiek formę przybiera, należy zdecydowanie potępić. Gorąco życzę, by przy determinującym zaangażowaniu wspólnoty międzynarodowej zaczęło znów obowiązywać zawieszenie broni w Strefie Gazy, co jest niezbędne, by przywrócić znośne warunki życia jej ludności. Należy też wznowić negocjacje pokojowe, wyrzekając się nienawiści, prowokacji i użycia broni”.
Ojciec Święty wyraził nadzieję, że wybory przewidziane w najbliższym czasie w różnych częściach tego regionu wyłonią przywódców zdolnych, by doprowadzić do pojednania z uwzględnieniem słusznych aspiracji wszystkich zainteresowanych. Obok rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego konieczne jest poparcie dla dialogu między Izraelem i Syrią, a także zapewnienie jedności w Libanie i w Iraku.
Mówiąc o kontynencie azjatyckim, Benedykt XVI wspomniał nadzieje związane ze wznowieniem negocjacji na filipińskiej wyspie Mindanao i z nowym kursem w relacjach między Pekinem a Tajwanem. Wskazał również na obecność chrześcijan w krajach tego kontynentu.
„Kościół, jak to już wielokrotnie powiedziano, nie domaga się przywilejów, ale stosowania zasady wolności religijnej w całej rozciągłości – powiedział Papież. – W tej perspektywie ważne jest, by w Azji środkowej prawodawstwo dotyczące wspólnot religijnych gwarantowało pełne korzystanie z tego podstawowego prawa, w poszanowaniu norm międzynarodowych”.
W przemówieniu do korpusu dyplomatycznego Papież poruszył też między innymi los dzieci związany z konfliktami w Afryce, problemy emigrantów w Ameryce, kryzysy na Cyprze, Bałkanach i Kaukazie. Nie zapomniał przy tym, że najuboższymi z ubogich są dziś dzieci nienarodzone. Ofiarami ubóstwa są też chorzy, opuszczeni starcy czy rozbite rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.