Kanada: Świąteczne spotkanie polskich księży
08 stycznia 2009 | 04:41 | Radio Watykańskie/a. Ⓒ Ⓟ
Umocnienie kapłańskich więzi i wymiana doświadczeń – to cele świątecznego spotkania Konferencji Polskich Księży na Wschodnią Kanadę.
Kilkudziesięciu duszpasterzy pracujących zarówno wśród Polonii, jak i w parafiach angielskojęzycznych spotkało się 6 stycznia w Toronto. W promieniu ok. tysiąca kilometrów pracuje tam 120 polskich księży.
Konferencję Polskich Kapłanów na Wschodnią Kanadę powołano w 1956 r. do organizowania pracy duszpasterskiej wśród Polaków oraz wzajemnego wspomagania się. Dla wielu księży jest to jedyna okazja, aby być razem.
„Takie spotkania jednoczą, łączą” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Konferencji ks. Janusz Błażejak OMI. Prowincjał polskich oblatów w Kanadzie zauważył, że przyjechali nawet księża, którzy musieli pokonać ponad 400 km w jedną stronę, decydując się na cały dzień w drodze po to, żeby pobyć dwie godziny razem ze współbraćmi.
Był czas na nieformalne rozmowy i wspólny obiad. Życzenia składali zarówno konsul generalny RP w Toronto Marek Ciesielczuk, jak i bp Mateusz Ustrzycki. Jedyny hierarcha polskiego pochodzenia w episkopacie Kanady zauważa zarówno łatwość, z jaką polscy duchowni potrafią się inkulturować, jak i to, że polskimi zwyczajami ubogacają oni kanadyjski Kościół.
„Wielu z nich pracuje w parafiach angielskojęzycznych. Gdzie mogą, wnoszą różne zwyczaje: opłatek czy święconkę. Wielu Kanadyjczyków to lubi” – powiedział emerytowany biskup pomocniczy diecezji Hamilton. Zdaniem bp. Ustrzyckiego księża przyjeżdżający z Polski stosunkowo łatwo włączają się w kulturę kanadyjską i bardzo gorliwie pracują.
Oprócz braterskiego spotkania w okresie świątecznym Konferencja Polskich Księży na Wschodnią Kanadę rokrocznie organizuje własne spotkanie formacyjne oraz polonijną pielgrzymkę do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.