Objawienie Pańskie w Betlejem
07 stycznia 2009 | 04:50 | Radio Watykańskie/a. Ⓒ Ⓟ
W związku z trwającym konfliktem zbrojnym w Strefie Gazy, który pochłonął już setki ofiar i spowodował cierpienia tysięcy osób, w Betlejem odwołano wszelkie formy zewnętrznego świętowania.
Celebracje mają w tym roku głównie liturgiczny i religijny charakter. Wspólnota katolicka świętuje tutaj uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas gdy Kościoły wschodnie rozpoczynają obchody Bożego Narodzenia.
Tradycyjnym ingresom patriarchy Kościoła greckoprawosławnego oraz zwierzchników wspólnoty syryjskiej i koptyjskiej, podobnie jak wczorajszemu przywitaniu kustosza Ziemi Świętej, nie towarzyszyli skauci i radośnie witające tłumy.
Katolicy skoncentrowali się na adoracji Groty Narodzenia, gdzie przy ołtarzu pokłonu Trzech Króli przez całą noc była sprawowana Eucharystia. Podczas koncelebrowanej sumy pod przewodnictwem o. Pierbattisty Pizzaballi parafianie z Betlejem wraz z burmistrzem miasta oraz przedstawicielami konsulatów krajów europejskich modlili się o dar pokoju dla Palestyny.
W betlejemskiej liturgii Objawienia Pańskiego najbardziej charakterystycznym momentem są uroczyste nieszpory z procesją do Groty Narodzenia. Po odśpiewaniu fragmentu Ewangelii o pokłonie mędrców ze Wschodu ojciec kustosz pobłogosławił zebranych figurką Jezusa siedzącego na tronie.
W procesji do historycznego miejsca przyjścia na świat Syna Bożego przyniesiono symboliczne dary: złotą różę, dar Papieża Pawła VI, naczynie z mirrą i szkatułkę kadzidła. Po okadzeniu miejsca narodzenia i żłóbka Pana Jezusa procesja wróciła do kościoła św. Katarzyny, gdzie zakończyły się betlejemskie obchody katolickich świąt okresu Bożego Narodzenia.
Po opuszczeniu Groty przez katolików rozpoczęła się całonocna wigilijna liturgia Kościoła prawosławnego. W tym szczególnym dniu regulamin bazyliki, zwany powszechnie „Status quo”, zezwala również wspólnotom wschodnich Kościołów, koptyjskiego i syryjskiego, na celebracje liturgii przy Grocie Narodzenia Pana Jezusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.