Abp Fisichella: Za dużo ideologii w biomedycynie
02 grudnia 2008 | 10:18 | RV // ro Ⓒ Ⓟ
Prawo dotyczące końca życia musi chronić godność każdego człowieka i być stanowione ponad wszelkimi ideologiami – przypomniał abp Rino Fisichella.
Prezes Papieskiej Akademii Pro Vita mówił o tym do studentów bioetyki Ateneum Regina Apostolorum.
Wskazał, że 60 lat od podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka coraz częściej jesteśmy świadkami daleko idącej deformacji pojęcia prawa naturalnego. Benedykt XVI przestrzega wręcz przed popadnięciem w tej kwestii w czczą retorykę. Paradoksem jest to, zauważył abp Fisichella, że walczymy o wiele nowych praw, a zamykamy oczy na łamanie tak fundamentalnych zasad jak prawo do pożywienia, edukacji i opieki medycznej.
Prezes Papieskiej Akademii Życia podjął też kwestię szeroko dyskutowanego we Włoszech testamentu biologicznego, w Polsce nazywanego testamentem życia. Zauważył, że każde ustawodawstwo musi być skierowane na obronę życia, a nie na przyznawanie prawa do śmierci.
Przyznał, że we Włoszech brakuje odpowiedniej legislacji odnośnie do końca życia. Zauważył zarazem, że obecna dyskusja na ten temat toczy się w klimacie totalnej dezinformacji. Nawiązał tym samym do przypadku będącej w tzw. stanie wegetatywnym Eluany Englaro. Kościół jest przeciwny uporczywej terapii, nie może jednak uznać za nią karmienia sondą kobiety, która samodzielnie oddycha, zasypia i budzi się – podkreślił Prezes Papieskiej Akademii Życia. Przypomniał, że już wcześniej w przypadku Piergiorgio Welby’ego gra polityczna doprowadziła do tego, że zaczęto domagać się uprawomocnienia samobójstwa i eutanazji jako rzekomego prawa człowieka, które musi być uznane przez państwo.
Już wcześniejszy prezes Akademii Pro Vita, bp Elio Sgreccia, jasno mówił, że Kościół nigdy nie poprze testamentu biologicznego rozumianego jako pozostawianie wskazówek dotyczących procedur lekarskich na wypadek utraty świadomości, których celem byłoby uśmiercenie pacjenta.
Na 12 grudnia w Watykanie zapowiedziano prezentację instrukcji Kongregacji Nauki Wiary „Dignitatis personae”, poświęconej kwestiom bioetycznym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.