Benedykt XVI do Bartłomieja I: Świat potrzebuje wspólnego świadectwa chrześcijan
30 listopada 2008 | 22:12 | RV // ro Ⓒ Ⓟ
Świat potrzebuje wspólnego świadectwa chrześcijan – przypomina o tym Benedykt XVI w przesłaniu do patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I.
Jednocześnie wskazuje, że umocnienie więzi między Kościołem Rzymu, a Patriarchatem Konstantynopola jest znakiem nadziei dla dalszego dialogu ekumenicznego.
Przesłanie Ojca Świętego przekazał dziś patriarsze kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Stoi on na czele watykańskiej delegacji, która zgodnie z tradycją ubiegłych lat udała się do Stambułu na patronalne obchody ku czci św. Andrzeja Apostoła. Odbyły się one w siedzibie patriarchatu na Fanarze.
Życie wewnętrzne naszych Kościołów oraz wyzwania, jakie stawia współczesny świat, pilnie żądają od nas świadectwa jedności wszystkich uczniów Chrystusa – pisze Papież w przesłaniu. Jako dowód postępującego zbliżenia wskazuje wspólną modlitwę i coraz częstsze braterskie spotkania.
Benedykt XVI przypomina, że tylko w ciągu tego roku Bartłomiej I aż trzykrotnie gościł w Rzymie (przy okazji swego wykładu w Papieskim Instytucie Wschodnim, na otwarcie Roku św. Pawła i przy okazji zgromadzenia Synodu Biskupów o Słowie Bożym). Także przedstawiciele Kościoła katolickiego brali aktywny udział w inicjatywach organizowanych przez Patriarchat Ekumeniczny, chociażby z okazji Roku Apostoła Narodów. „Jest to znak rosnącej komunii i bliskości duchowej” – zauważa Papież.
Wyraża jednocześnie nadzieję, że dialog teologiczny doprowadzi do rozwiązania wciąż istniejących problemów między dwoma Kościołami. W przesłaniu do patriarchy Bartłomieja I, papież potwierdza wolę kontynuowania dialogu. „Ufamy, że nasze wspólne wysiłki przyśpieszą nadejście tego błogosławionego dnia, kiedy razem będziemy modlić się do Boga w czasie wspólnej Eucharystii” – pisze na zakończenie Benedykt XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.