Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – „Ogrzejmy dzieciństwo miłością”
28 listopada 2008 | 15:43 | BP KEP/a. Ⓒ Ⓟ
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom odbędzie się w Polsce po raz czternasty. Tę adwentową akcję organizują wspólnie organizacje charytatywne Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego i katolickiego.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zainauguruje w najbliższą niedzielę (30.11) koncert w Cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie.
Będzie to dziewiąta edycja dzieła o charakterze ekumenicznym. W tym roku organizatorzy zwracają uwagę na problemy „eurosierot” – dzieci, pozbawionych ciepła rodziców, którzy wyjechali za granicę, by zarabiać.
W Adwencie w parafiach Kościoła katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego będą rozprowadzane świece, które zapłoną w wigilijny wieczór na naszych stołach. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom ma wymiar ekumeniczny, bo pomagając dzieciom, np. w szkołach, nikt nie dzieli ich ze względu na wyznanie – mówią organizatorzy. Od dziewięciu lat w akcję włączają się: Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Cartias – instytucja charytatywna Kościoła katolickiego.
Wybierając na hasło tegorocznej akcji ekumenicznej słowa „Ogrzejmy dzieciństwo miłością” organizatorzy pragną zwrócić uwagę na dzieci, którym brakuje ciepła rodzinnego. Taką pokaźną grupą dzieci są tzw. eurosieroty – są to dzieci, których rodzice emigrowali za granicę w poszukiwaniu pracy, zostawiwszy je pod opieką dziadków, krewnych, a nawet starszego rodzeństwa. Szacuje się, że liczba „eurosierot” wynosi ok. 400 tys. – Szczególnie w trudnej sytuacji są małe dzieci, dla których rozłąka z rodzicami lub jednym rodzicem jest wielką traumą oraz młodzież gimnazjalna, która potrzebuje wsparcia rodziców w trudnym okresie dojrzewania. Czasowa emigracja zarobkowa negatywnie odbija się na życiu rodzin. Osłabia więzi małżeńskie i rodzinne. Wprowadza w serca dzieci poczucie opuszczenia przez rodziców. Oddala od siebie najbliższych – wyjaśnia ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
Nie tylko jednak oddalenie od rodziców pozbawia radości dzieciństwo. Wiele rodzin boryka się z problemami materialnymi, z trudem zaspakajając najważniejsze potrzeby życiowe. Caritas przypomina, że w Polsce bieda dotyka najsłabsze grupy społeczne, do których należą dzieci. Według raportu Komisji Europejskiej aż 29% polskich dzieci żyje w biedzie. 650 tys. dzieci i młodzieży potrzebuje wsparcia materialnego, gdyż rodzina ich pochodzenia nie jest w stanie zapewnić im życia na wystarczającym poziomie. Brakuje na podstawowe rzeczy, jak żywność, odzież, obuwie sportowe, podręczniki szkolne, ciepły posiłek w szkole czy bilet autobusowy. Zabawki, komputer czy wycieczki zagraniczne są dla tych dzieci dobrami nieosiągalnymi.
Ksiądz Subocz zwraca też uwagę, że dzieci biedne mają utrudniony start życiowy, ubóstwo zamyka im możliwość zdobycia lepszego wykształcenia i osobistego rozwoju. Pomoc dzieciom biednym jest inwestycją dla nich samych, ale także dla całego społeczeństwa. Ks. Doroteusz Sawicki z Eleos zapewnia, że środki zebrane podczas akcji Wigilijnego Dzieła Pomocą trafią do potrzebujących dzieci, niezależnie od ich wyznania. – Każda z naszych organizacji, kiedy chce wesprzeć sierociniec czy pomóc w zakupie podręcznika szkolnego, nie pyta o wyznanie danego dziecka – wyjaśnia prawosławny duchowny.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom stało się już tradycją, wpisało się już w pewien krajobraz kościelny, ekumeniczny. – Jest to tradycja piękna, powiedziałabym piękna duchem, w której chodzi o myślenie o innym człowieku i dzielenie się tym, co mogę dać – mówi Danuta Lukas z Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Ks. Marian Subocz wyjaśnia też religijny charakter tego dzieła, odwołując się do symboliki świecy. – Świeca ta symbolizuje Chrystusa, który przyszedł na świat, aby wnieść w jego dzieje światło dobra i miłości. On sam jaśniejąc wśród nas wzywa nas do tego, abyśmy stawali się światłem dla innych. Blask tej świecy ogrzewa serca dzieci i dorosłych, rozpala pragnienie miłości bliźniego, nadaje naszemu życiu wymiar chrześcijański, braterski – tłumaczy dyrektor Caritas Polska.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych świece dotrą do Polaków żyjących w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, a także na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
Pieniądze uzyskane dzięki akcji również będą przekazane na pomoc dzieciom na całym świecie. W pierwszym rzędzie wesprą polskie dzieci, ale trafią także do dzieci na Ukrainie, Białorusi, Rosji, Czeczenii i Iraku. Caritas Polska przeznaczy też 10 groszy z każdej świecy na pomoc głodującym dzieciom w Afryce. Podobnie, jak w latach ubiegłych wesprze działalność charytatywną prowadzoną przez misjonarzy na rzecz dzieci w Kamerunie oraz innych krajach Czarnego Lądu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.