Kościół w trosce o zagrożonych prostytucją
20 listopada 2008 | 13:41 | BP KEP/a. Ⓒ Ⓟ
Duszpasterze katolickich ośrodków i wspólnot pomagających ludziom uzależnionym spotkają się w najbliższy piątek, 21 listopada na Jasnej Górze. Sympozjum poświęcone będzie pracy z osobami zagrożonymi prostytucją.
Weźmie w nim udział bp Antoni Długosz, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa młodzieży nieprzystosowanej społecznie.
Sympozjum duszpasterzy katolickich ośrodków i wspólnot pomagających ludziom uzależnionym odbywa się po raz szesnasty. Jego otwarcia dokona w piątek o godz. 15.00 biskup pomocniczy częstochowski Antoni Długosz. Wykład wprowadzający, dotyczący roli sfery seksualnej człowieka w nauczaniu Kościoła, wygłosi ks. dr Stanisław Jasionek.
Kolejny referat będzie dotyczyć deklarowanych zachowań w sferze seksualnej u pacjentów Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego dla Osób Uzależnionych „Betania” i Ośrodka dla Młodzieży Uzależnionej Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej. Wygłosi go specjalista terapii uzależnień mgr Grzegorz Dychto. Później głos zabierze Irena Dawid-Olczyk z Fundacji „La Strada”, która opowie o celach i działalności tejże fundacji.
Działaniom Kościoła w pracy z osobami zajmującymi się prostytucją będzie poświęcona sesja, która rozpocznie się o godz. 18.00. Zaprezentowana zostanie m.in. działalność Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej Na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom z Katowic. Prowadzą je dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. W ramach projektu „Magdalena” na terenie Katowic powstał całodobowy ośrodek rehabilitacyjno-wychowawczy dla kobiet (także z dziećmi), gdzie udzielana jest kompleksowa pomoc (socjalna, terapeutyczna, psychologiczna, duchowa). Siostry oferują także punkt konsultacyjny, gdzie możliwe są m.in. porady prawne i pomoc w poszukiwaniu pracy. Pracownicy i wolontariusze stowarzyszenia dyżurują na ulicach Katowic, wychodząc naprzeciw kobietom, które mogłyby potrzebować pomocy. Streetworking pozwala na przekazywanie określonych informacji na temat możliwości pomocowych i udzielenie pomocy doraźnej (konkretna pomoc w załatwieniu określonej sprawy np. formalności w urzędzie czy wydanie jedzenia, środków czystości itp.) i długofalowej, mogącej prowadzić do zmiany sposobu życia. Stowarzyszenie zajmuje się także prewencją, poprzez organizowanie dla szkół ponadpodstawowych zajęć mających na celu uwrażliwienie młodzieży na istniejące niebezpieczeństwo międzynarodowego handlu ludźmi i przeciwdziałanie marginalizacji osób będących ofiarami przymuszonej prostytucji.
Uczestnicy sympozjum zapoznają się także z pracą Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Dom Matki Dobrego Pasterza” z Piaseczna k. Warszawy i Domu Opiekuńczo-Wychowawczego dla dziewcząt prowadzonego w Poznaniu przez siostry pasterki, a także działalnością s. Anny Skowrońskiej, adoratorki Krwi Chrystusa.
O godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy Matki Bożej, zakończona Apelem Jasnogórskim. Eucharystia rozpocznie także kolejny dzień sympozjum.
Na sobotę przewidziano warsztaty w ramach spotkań w grupach. Spotkanie zakończy się o godz. 13.00.
Organizatorem sympozjum jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Osób Uzależnionych „Betania” w Mstowie k. Częstochowy wraz z bp. Antonim Długoszem, delegatem Episkopatu ds. duszpasterstwa młodzieży nieprzystosowanej społecznie.
Biskup Długosz podkreśla, że profilaktyka i resocjalizacja osób nieprzystosowanych społecznych to zadanie nie tylko dla rodziców, wychowawców, lekarzy i psychologów, ale także duszpasterzy. – Duszpasterska pomoc osobom nieprzystosowanym społecznie jest służbą należną człowiekowi powołanemu przez Boga do pełni człowieczeństwa w Chrystusie – mówi bp Długosz. Jego zdaniem każda diecezja powinna przygotować duszpasterza posługującego ludziom nieprzystosowanym społecznie oraz ekipę wyszkolonych pracowników, w posługę duszpasterską powinny też włączyć się ruchy i stowarzyszenia młodzieżowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.