Jasna Góra: szkolenie dla spowiedników
14 listopada 2008 | 15:30 | it // maz Ⓒ Ⓟ
Jednodniowe spotkanie formacyjne dla spowiedników jasnogórskich kolejny raz odbywa się w częstochowskim sanktuarium. Biorą w nim udział ojcowie paulini na co dzień posługujący w konfesjonale.
O. Marian Waligóra, kustosz Jasnej Góry podkreśla, że doskonalenie jasnogórskich spowiedników jest niejako odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II, żeby sanktuarium pozostało „konfesjonałem i ołtarzem”. Kustosz zauważa, że aby dobrze służyć konieczna jest nieustanna formacja, zwłaszcza w tak delikatnej misji, jaką jest spowiedź, która dotyka ludzkiego sumienia i życia.
Tym razem temat spotkania związany jest kapłańską posługą w konfesjonale osobom życia konsekrowanego. „Jasna Góra jest miejscem, gdzie przybywa bardzo wiele sióstr zakonnych i tu się spowiada, często też paulini są ich kierownikami duchowymi, stąd temat jest jak najbardziej aktualny” – stwierdził o. Waligóra.
Każdego dnia paulini poświęcają penitentom kilkanaście godzin, a w szczycie pielgrzymkowym spowiedź trwa niemal bez przerwy. „Te paulińskie godziny to święty czas. Przykładamy do tego wiele uwagi i znaczenia i chcemy uczynić nasze posługiwanie jak najlepszym” – podkreślił kustosz.
Wśród prelegentów spotkania formacyjnego dla spowiedników jasnogórskich znaleźli się: o. Piotr Śliwiński, dyrektor szkoły dla spowiedników w Krakowie, o. Stefan Żołneczko, rektor seminarium duchownego kapucynów w Krakowie i Alicja Furmanik, psychoterapeutka.
Na Jasnej Górze, aby stworzyć penitentom i spowiednikom, jak najlepsze warunki do spowiedzi, w ubiegłym roku poświęcona została nowa Kaplica Sakramentu Pokuty. W kaplicy znajduje się 11 zamkniętych, specjalnie przygotowanych konfesjonałów.
Tylko w ubiegłym roku jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 38,5 tys. godzin, służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.