Powstał musical o św. Janie Bosko
16 października 2008 | 17:30 | lk // ro Ⓒ Ⓟ
„Don Bosco” – to tytuł musicalu o życiu i działalności św. ks. Jana Bosko, założyciela Towarzystwa Salezjańskiego.
Prapremiera musicalu odbędzie się 18 października w rzymskim Teatro Olimpico. Wszystkie bilety na ten wieczór zostały już wyprzedane.
Realizatorem przedstawienia jest Piero Castellacci, autor m.in. musicalu o bł. Matce Teresie z Kalkuty. W rolę ks. Bosko wcielił się piosenkarz i prezenter estradowy Marcello Cirillo.
Ksiądz Enrico Peretti, wicedyrektor salezjańskiej Federacji Służby Obywatelskiej i Społecznej we Włoszech, powiedział włoskiej agencji SIR, że idea realizacji musicalu od początku spotkała się z wielkim entuzjazmem ze strony salezjanów. „To nie do nas należała decyzja o zaakceptowaniu sztuki. Skoro jednak w 2009 r. obchodzimy 150. rocznicę powstania naszego Towarzystwa, ów projekt wydał nam się doskonałą okazją do pokazania, jak wiele dobrego ks. Bosko uczynił dla młodzieży, a po nim cała rodzina salezjańska” – powiedział kapłan.
Część dochodu z biletów wykupionych na prapremierę zasili fundusz społeczny rodziny salezjańskiej w regionie Lacjum. Po powtórnym wykonaniu w Teatro Olimpico w niedzielę 19 października, musical „Don Bosco” zostanie zaprezentowany w kilkudziesięciu innych włoskich miastach.
Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego założył w 1859 r. włosi kapłan Jan Bosko (1815-88) w celu dalszego rozwijania jego pracy z młodzieżą i dziećmi. Duchowny ten swoje życie poświęcił ubogiej młodzieży i dzieciom z Turynu, a potem w całym Piemoncie, organizując dla nich oratoria (miejsca nauki, zabawy, modlitwy i pracy), a także szkoły dające zawód i szanse dalszej nauki. Towarzystwo utworzył z grona swoich wychowanków. Został beatyfikowany w 1929 r., a kanonizowany w 1934 przez Piusa XI.
Salezjanie niezmiennie pracują z młodzieżą, głównie w szkołach, oratoriach, świetlicach, domach poprawczych, prowadzą parafie i wyjeżdżają na misje. Do Polski przybyli w 1898 r. W 1933 r. podzielili się na dwie prowincje zakonne: warszawską i krakowską. Obecnie w naszym kraju istnieją cztery inspektorie (prowincje) Towarzystwa Salezjańskiego z siedzibami w Krakowie, Pile, Warszawie i we Wrocławiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.