„Narody świata przepisują Biblię” w Poznaniu
17 czerwca 2008 | 11:00 | zas//po Ⓒ Ⓟ
Wierni z parafii w Gułtowach koło Poznania przyłączyli się do międzynarodowej akcji „Narody świata przepisują Biblię”. Polega ona na ręcznym przepisaniu w ojczystym języku całego Pisma Świętego, przy czym jedna osoba przepisuje tylko jeden wers.
W poniedziałek 145 osób wraz ze swoim proboszczem, ks. Edmundem Jaworskim przepisało część Księgi Powtórzonego Prawa. To księga zamykająca Pięcioksiąg, która kończy się opisem śmierci Mojżesza i dotarciem Izraelitów do Ziemi Obiecanej po wyjściu z niewoli egipskiej.
Księgę przepisywano w drewnianym kościele św. Kazimierza. Każdy z uczestników otrzymał imienny certyfikat, a jego nazwisko zostanie uwiecznione w Domu Biblii w Jerozolimie obok 20 137 nazwisk kopistów z danego kraju, bo tyle wersów liczy Biblia. Trafi tam też powstały rękopis.
„Dzięki tej akcji moi parafianie mieli okazję zaprzyjaźnić się z narodem wybranym. To także szansa na bliższe poznanie księgi, o której wszyscy wiedzą, że jest, ale w naszym życiu tak naprawdę jej nie ma” – powiedział KAI ks. Jaworski o idei przepisywania Biblii.
Proboszcz przepisał osobiście 25 wers z siódmego rozdziału Księgi Powtórzonego Prawa, który brzmi: „Posągi ich bogów spalisz, nie będziesz pożądał srebra ani złota, jakie jest na nich, i nie weźmiesz go dla siebie, aby cię to nie uwikłało, gdyż Pan, Bóg twój, się tym brzydzi”. „Odnoszę te słowa do mojego stanu kapłańskiego” – dodał ks. Jaworski.
Parafia w Gułtowach jako pierwsza w archidiecezji poznańskiej przystąpiła do przepisywania Biblii. Jak poinformowała KAI Joanna Brańska, która koordynuje w Polsce akcję, uroczyste zakończenie polskiej części tego przedsięwzięcia odbędzie się w marcu przyszłego roku w Poznaniu podczas Maratonu Biblijnego, czyli publicznego czytania Biblii w kościołach.
Akcja „Narody świata przepisują Biblię” została zapoczątkowana w 2007 roku przez powstały w Izraelu komitet złożony z wydawców i intelektualistów. Jej celem jest ręczne przepisanie ksiąg biblijnych w językach, na które zostały one przełożone. W akcji uczestniczy na razie 91 krajów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.