Kościół ogłosił odpust zupełny na Rok św. Pawła
11 maja 2008 | 11:00 | kg (KAI/RV)//mam Ⓒ Ⓟ
Z okazji Roku św. Pawła, który rozpocznie się 28 czerwca br., Penitencjaria Apostolska ogłosiła 10 maja dekret ustanawiający odpust zupełny, który będzie obowiązywał do 29 czerwca przyszłego roku.
W rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami, wzniesionej nad grobem Apostoła Narodów, będzie można go uzyskać codziennie przez cały Rok Pawłowy. Natomiast w Kościołach lokalnych uzyskuje się go, uczestnicząc w publicznym nabożeństwie ku czci św. Pawła w pierwszym i ostatnim dniu roku jubileuszowego we wszystkich miejscach kultu, a w określone przez biskupa miejscowego dni – także w miejscach pod wezwaniem tego świętego lub innych, wyznaczonych przez ordynariusza.
Rok św. Pawła, ogłoszony z okazji 2000. rocznicy jego urodzin, rozpocznie się 28 czerwca wieczorem pierwszymi nieszporami uroczystości św. Piotra i Pawła, a zakończy w tę samą uroczystość 29 czerwca 2009 roku.
Odpust zupełny otrzymuje się – tylko raz dziennie – pod zwykłymi warunkami spowiedzi sakramentalnej, komunii eucharystycznej i modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz wyzbycia się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Można go uzyskać zarówno dla siebie, jak i dla zmarłych. Pielgrzymując do rzymskiej bazyliki większej św. Pawła za murami, należy się pomodlić przed ołtarzem Najświętszego Sakramentu, a następnie odmówić przy ołtarzu Konfesji nad grobem Apostoła „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Dodać należy wezwania ku czci Matki Bożej i św. Pawła, pamiętając też o św. Piotrze.
Odpust zupełny w Roku Pawłowym mogą również uzyskać osoby nie będące w stanie dopełnić zwykłych warunków z powodu choroby czy innych uzasadnionych, ważnych przyczyn. Muszą postanowić, że je spełnią, gdy tylko będzie to możliwe, i włączyć się duchowo w któreś z jubileuszowych nabożeństw ku czci św. Pawła, ofiarując Bogu swe modlitwy i cierpienia w intencji jedności chrześcijan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.