Ogłoszono laureatów Nagrody „Mały Feniks 2008”
26 marca 2008 | 15:20 | mkc, lk// af Ⓒ Ⓟ
Listę dziennikarzy oraz instytucji nagrodzonych „Małym Feniksem 2008” za promowanie w mediach książki katolickiej przedstawiono dzisiaj, 26 marca, podczas specjalnej konferencji prasowej w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Nagrody zostaną wręczone w sobotę 29 marca uroczystego koncertu w kościele przy ul. Bonifacego.
Przyznanie nagród jest związane z XIV Targami Wydawców Katolickich, które rozpoczynają się w piątek 28 marca w Warszawie. Patronat honorowy nad imprezą, która potrwa do 30 marca, objęli Prymas Polski kard. Józef Glemp i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Organizatorem targów jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Wydawnictwo Księży Marianów MIC.
Tegorocznymi laureatami „Małego Feniksa” zostali:
Ewa Heine – dziennikarka radiowa i krytyk teatralny. Od 1992 roku prowadzi w pierwszym programie Polskiego Radia audycję „Notatnik Kulturalny” oraz nocne spotkania z pisarzami i inne programy.
Hanna Suchorabska i Dorota Podlodowska – od kilkunastu lat przygotowują dla katowickiego ośrodka TVP programy z cyklu „Z życia Kościoła”, w których obok aktualnych tematów dotyczących spraw Kościoła w Polsce i regionie, przedstawiają również książki katolickie.
Katolickie Radio Podlasie – jest to największa rozgłośnia w środkowej części wschodniej Polski. Istnieje od lipca 1992 roku.
Fundacja OPOKA – została powołana przez Konferencje Episkopatu Polski 5 czerwca 1998 roku. Jej zadaniem jest służenie Kościołowi w Polsce w zakresie tworzenia systemu elektronicznej wymiany informacji oraz serwisu internetowego www.opoka.org.pl
Nagrody zostaną wręczone w sobotę 29 marca o godz. 19.00 podczas uroczystego koncertu, który odbędzie się w kościele przy ul. Bonifacego 8.
Podczas konferencji o programie tegorocznych Targów mówili: ks. Marek Otolski MIC, prezes Zarządu SWK, ks. Józef Nowak, wiceprezes Zarządu SWK, Henryk Podolski, skarbnik SWK oraz Krzysztof Jaśkiewicz, rzecznik prasowy Targów.
Debaty i dyskusje panelowe
W piątek 28 marca o godz. 12 w kaplicy bł. Jerzego Matulewicza rozpocznie się dyskusja „Kim są autorytety współczesnych Polaków?” z udziałem o. Tomasza Dostatniego OP z Fundacji “Ponad Granicami”, dr. Mirosława Filipiaka, medioznawcy z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej oraz prof. Ireneusza Krzemińskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie poprowadzi red. Małgorzata Kamykowa. Dyskusję przygotowuje Instytut Książki z Krakowa.
„Religia na maturze” – to temat dyskusji panelowej z udziałem metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza, dr. hab. Piotra Tomasika oraz redaktorów: Ewy Czaczkowskiej i Tomasza Terlikowskiego, publicystów “Rzeczpospolitej”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Bałoniak. Organizatorem spotkania jest Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha i Redakcja „Katechety” z Poznania. Początek w piątek 28 marca o godz. 13 w kaplicy bł. Jerzego Matulewicza.
W tym samym miejscu o godz. 15 rozpocznie się dyskusja panelowa „Dlaczego warto być ministrantem?”. Jej uczestnicy to ks. dr Jakub Dębiec oraz ministrant Dawid Cybulski. Spotkanie poprowadzi Jarosław Tomaszewski z redakcji „KnC”. Przygotowuje Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha oraz Miesięcznik „Króluj nam Chryste” z Poznania.
O granicach satyry, karykatury i medialnego przekazu kwestii dotyczących wiary rozmawiać będą uczestnicy debaty „Karykatura Boga. Jak wielka jest potęga i niebezpieczeństwo obrazu”. Wezmą w niej udział ks. prof. Michał Janocha, publicyści Tomasz Terlikowski i Jarosław Makowski. Spotkanie prowadzi o. Maciej Kosiec OP, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, a organizatorem spotkania jest Wydawnictwo “W drodze” z Poznania. Początek w piątek 28 marca o godz. 16 w sali dolnej kościoła.
Niemal przez całą sobotę 29 marca trwać będzie jedna z najciekawszych dyskusji panelowych tegorocznych Targów Wydawców Katolickich, zatytułowana „Magia – cała prawda”. Poświęcona ona będzie magii, zniewoleniom i uwolnieniom oraz pracy egzorcystów. W ramach dyskusji odbędą się spotkania m.in. z egzorcystą ks. Andrzejem Trojanowskim, świadectwa osób poddanych w przeszłości egzorcyzmom, wykład red. Roberta Tekielego o współczesnych zagrożeniach duchowych, wykład o. Aleksandra Posackiego o okultyzmie w książkach o Harrym Poterze oraz prezentacje tzw. powieści antymagicznych. Cykl dyskusji odbywać się będzie w godz. 11-19 w Galerii Porczyńskich na placu Bankowym 1. Jej organizatorem jest Edycja Św. Pawła z Częstochowy.
„Księża w mediach – media o księżach” – to tytuł dyskusji panelowej z udziałem bp. pomocniczego katowickiego Józefa Kupnego, publicysty „Rzeczpospolitej” Piotra Semki, red. Marka Zająca z dziennika „Polska” i ks. Wojciecha Węckowskiego z kwartalnika „Pastores”. Gospodarzem spotkania będzie Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Dyskusja odbędzie się w godz. 11-13 w kaplicy bł. Matulewicza.
Również w sobotę 29 marca o problemie ściągania i naśladowania cudzych kazań rozmawiać będą ks. prof. Wiesław Przyczyna i prof. Tomasz Naganowski podczas promocji książki ks. prof. Przyczyny „Ściągać czy nie ściągać? O pomocach do homilii i kazań”. Początek o godz. 13.
„Dlaczego nie in vitro?” to spotkanie panelowe z udziałem Kingi Ziółkowskiej, doktora n. med. z Kliniki InviMed – Europejskiego Centrum Macierzyństwa, ks. dr. Artura Filipowicza SJ, specjalisty z dziedziny biopolityki z Instytutu Politologii UKSW, oraz ks. Wojciecha Skóry MIC, postulatora procesu beatyfikacyjnego bł. Stanisława Papczyńskiego. Spotkanie w kaplicy bł. Matulewicza poprowadzi red. Alina Petrowa Wasilewicz z TV Puls, przewodnicząca Krajowej Rady Katolików Świeckich.
O godz. 19 w kościele górnym odbędzie się uroczysty koncert „Credo” Henriego Seroki w wykonaniu kompozytora z udziałem solistek, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego i Chóru “Epifania”. Koncert poprowadzi prezenterka TVP2 Jolanta Fajkowska. Podczas koncertu nastąpi wręczenie nagród laureatom Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2008. Weźmie w nim udział abp Kazimierz Nycz.
Przegląd kina religijnego
W piątek i sobotę w sali dolnej kościoła św. Bonifacego trwać będzie Przegląd Kina Inspirowanego Wiarą „BonaFideFilm”. W ramach imprezy odbędą się prezentacje filmów dokumentalnych i fabularnych, a także spotkania z twórcami i zaproszonymi gośćmi.
W piątek o godz. 18 pokazany zostanie film „Park tysiąca westchnień” w reżyserii Ryszarda M. Nyczka oraz ” Południe-północ” Łukasza Karwowskiego. Dyskusję po projekcji poprowadzi Mira Jankowska, dziennikarka, autorka audycji radiowych „Życie jest piękne”. W sobotę o godz. 18 odbędzie się pokaz filmu „Swoimi słowami” Artura Pilarczyka oraz dyskusja.
Targom towarzyszyć też będzie wystawa fotograficzna „Jan Paweł II Święty: aż po krańce ziemi” w kościele górnym. Organizatorem wystawy jest Oficyna Wydawnicza KWADRAT specjalizująca się w dokumentowaniu pontyfikatu Jana Pawła II wraz z Fundacją Kultury Polskiej w Bostonie. Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia Adama Bujaka, Grzegorza Gałązki, Arturo Mari i Ryszarda Rzepeckiego oraz pojedyncze fotografie 20 innych autorów.
Wydawcy będą prezentować swoją ofertę na terenie sali sportowej Zespołu Szkół Integracyjnych nr 62 przy ul. Bonifacego 10.Dyskusje, panele oraz spotkania autorskie odbywać się będą w salach kościoła NMP Matki Miłosierdzia przy ul. Bonifacego 9 na warszawskich Stegnach.
Informacje i program Targów można znaleźć na stronie: www.swk.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.