XIV Targi Wydawców Katolickich
11 marca 2008 | 14:57 | lk Ⓒ Ⓟ
Prawie 90 oficyn wydawniczych z Polski i Europy oraz wykłady, spotkania promocyjne i dyskusje m.in. na temat in vitro, Kościoła w mediach i obecności religii na maturze złożą się na program rozpoczynających się 28 marca XIV Targów Wydawców Katolickich.
Patronat honorowy nad imprezą, która potrwa do 30 marca, objęli Prymas Polski kard. Józef Glemp i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Organizatorem targów jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Wydawnictwo Księży Marianów MIC.
Swoją ofertę wydawniczą zaprezentuje na targach ok. 90 wystawców. Wśród nich znajdą się oficyny znane i zasłużone: ZNAK, Pallottinum, W drodze, Wydawnictwo WAM, Księgarnia św. Jacka, Wydawnictwo Sióstr Loretanek czy choćby Instytut Wydawniczy PAX, ale także oficyny funkcjonujące od niedawna, jak Wydawnictwo Serafin z Krakowa. Tak jak w latach ubiegłych gościem targów będzie oficyna Edizioni San Paolo z Włoch.
Gościem Honorowym Targów będzie wydawnictwo ZORO, działające na terenie Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Powstało ono w 1994 roku, by utworzyć pomost pomiędzy tymi dwoma krajami, które doświadczyły okrutnej i bratobójczej wojny. Wojna sprawiła, że wszelkie istniejące między nimi dawne więzi społeczne i kulturalne zostały zerwane. „Ich odbudowa – jak twierdzi założyciel oficyny Zoran Filipovic – stała się więc naszym zadaniem. Publikujemy książki na tematy religijne, literaturę piękną, filozoficzną, naukową, historyczną, a także albumy i monografie, z których jesteśmy najbardziej znani. Jesteśmy też dumni – dodaje – z naszych pięciu monografii na temat Ojca Świętego Jana Pawła II, za które zdobyliśmy złote i srebrne medale międzynarodowe”.
Tradycyjnie Targom Wydawców Katolickich towarzyszyć będzie bogaty program dyskusji, których gośćmi będą znani publicyści, intelektualiści i pisarze. Już pierwszego dnia Targów odbędą się panele, które powinny wzbudzić duże zainteresowanie. Pierwszym z nich będzie dyskusja „Kim są autorytety współczesnych Polaków?” z udziałem m.in. o. Tomasza Dostatniego OP oraz prof. Ireneusza Krzemińskiego. Drugi panel poświęcony będzie publicznej debacie na temat obecności religii na egzaminie maturalnym. Swój udział zapowiedział w nim m.in. abp Kazimierz Nycz.
Popołudniu odbędzie się także Przegląd Kina Inspirowanego Wiarą oraz spotkania z twórcami poszczególnych obrazów. Na koniec pierwszego dnia targów zapowiedziano ponadto dyskusję „Karykatura Boga. Jak wielka jest potęga i niebezpieczeństwo obrazu?”.
Dzień drugi targów w sobotę 29 marca rozpocznie się dyskusją „Magia – cała prawda”, w której udział wezmą teologowie, egzorcyści i osoby uwolnione. Temat ten będzie kontynuowany w różnych formach przez pozostałą cześć dnia m.in. podczas spotkań ze znanymi polskimi egzorcystami oraz w trakcie wykładów Roberta Tekielego o współczesnych zagrożeniach duchowych i o. Aleksandra Posackiego o promowaniu okultyzmu w literaturze młodzieżowej.
O godz. 11 rozpocznie się panel „Księża w mediach – media o księżach” z udziałem Piotra Semki z „Rzeczpospolitej”, bp. pomocniczego katowickiego Józefa Kupnego i Marcina Przeciszewskiego, prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej. O godz. 13.00 rozpocznie się natomiast spotkanie na temat „Dlaczego nie in vitro?” z udziałem dr. Tomasza Rokickiego z Kliniki InviMed – Europejskiego Centrum Macierzyństwa, ks. dr. Artura Filipowicza SJ, specjalisty z dziedziny biopolityki z Instytutu Politologii UKSW, oraz ks. Wojciecha Skóry MIC, postulatora procesu beatyfikacyjnego bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Spotkanie poprowadzi red. Alina Petrowa-Wasilewicz z TV Puls, przewodnicząca Krajowej Rady Katolików Świeckich.
O tej samej porze rozpocznie się także debata „Ściągać czy nie ściągać? O korzystaniu z cudzych tekstów w kazaniach i homiliach”, towarzysząca promocji książki ks. prof. Wiesława Przyczyny.
Spośród spotkań z autorami interesująco zapowiada się przede wszystkim rozmowa z Janem Grzegorczykiem, autorem bestsellerowej trylogii o księdzu Groserze. W niedzielę 30 marca swoją książkę „Nazywam się Jan Paweł II” podpisywać będzie o. Jan Góra OP.
Na zakończenie XIV Targów Wydawców Katolickich odbędzie się Msza św. z udziałem wydawców katolickich, której przewodniczyć będzie bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskim Konferencji Episkopatu Polski.
W pierwszym dniu Targów, 28 marca, ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2008. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi dzień później. Towarzyszyć mu będzie wykonanie „Credo” Henriego Seroki.
W środę 26 marca o godz. 11.00 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Zostaną wówczas ogłoszone nazwiska dziennikarzy wyróżnionych Nagrodą MAŁEGO FENIKSA 2008 za promowanie książki katolickiej w mediach.
Wydawcy będą prezentować swoją ofertę na terenie sali sportowej Zespołu Szkół Integracyjnych nr 62 przy ul. Bonifacego 10. Dyskusje, panele oraz spotkania autorskie odbywać się będą w salach kościoła NMP Matki Miłosierdzia przy ul. Bonifacego 9 na warszawskich Stegnach.
Organizatorem XIV Targów Wydawców Katolickich jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Wydawnictwo Księży Marianów MIC.
Informacje i program Targów na stronie: www.swk.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.