Rzym: kongres w 25-lecie Kodeksu Prawa Kanonicznego
12 stycznia 2008 | 11:25 | pb (KAI/ACI), RV//mam Ⓒ Ⓟ
Na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie rozpoczął się kongres „Kodeks Prawa Kanonicznego w służbie misji Kościoła”. Związany jest on z 25. rocznicą promulgacji obowiązującego obecnie Kodeksu przez Jana Pawła II w 1983 r.
Obrady rozpoczął watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone, który mówił o trosce papieży o Kościół powszechny i wzmacnianie kościelnej komunii. Następnie kard. Zenon Grocholewski, kierujący Kongregacją Wychowania Katolickiego wskazał na zmiany w nauczaniu prawa kanonicznego po opublikowaniu Kodeksu.
„Gdy chodzi o nauczanie, nie mogło być już ono formalistyczne, ale zarówno struktury ogólne Kodeksu jak i poszczególne instytucje wymagały uzasadnienia teologicznego” – stwierdził polski purpurat. Dużą pomocą jest w tym względzie Sobór Watykański II, bo niektóre sformułowania Kodeksu są odwoływaniem się do decyzji soborowych.
Nie można więc nauczać prawa kanonicznego bez fundamentu teologicznego – wskazał kardynał. Wyjaśnił, że dawniej na wszystkich wydziałach prawa kanonicznego wykładano filozofię prawa kanonicznego, dzisiaj zastąpiła ją teologia prawa kanonicznego. Zmieniła się wizja zatem tego przedmiotu.
Pojawiło się też wiele nowych elementów, np. prawo procesowe. Nie chodzi w nim jedynie, by zwyciężył ten, kto ma rację, ale o urzeczywistnienie tego, co jest istotą życia Kościoła: wzajemnego zrozumienia, współpracy, miłości. „Według nowego Kodeksu proces jest ostatecznym środkiem, do którego uciekają się strony, nawet gdyby doszło do przestępstwa” – powiedział Radiu Watykańskiemu prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
Spotkanie zakończy ceremonia upamiętniająca jednego z największych watykańskich kanonistów, który przyczynił się do powstania Kodeksu: wenezuelskiego kardynała Rosalío José Castillo Larę, zmarłego w październiku 2007 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.