Nowa rzeźba polskiego twórcy w Muzeach Watykańskich
16 listopada 2007 | 14:12 | ml, kg (KAI Rzym)//mam Ⓒ Ⓟ
Dyrektor Muzeów Watykańskich Francesco Buranelli przedstawił 15 listopada dzieło polskiego artysty Igora Mitoraja „Wizyta u Maryi”. Dwie rzeźby, przedstawiające Matkę Bożą i archanioła Gabriela stanęły przed wewnętrznym wejściem do Pinakoteki.
Dyrektor Muzeów Watykańskich Francesco Buranelli przedstawił 15 listopada wieczorem grupie zaproszonych gości i przedstawicieli mediów najnowszy nabytek – dzieło polskiego artysty Igora Mitoraja zatytułowane „Wizyta u Maryi”. Dwie rzeźby, przedstawiające Matkę Bożą i archanioła Gabriela na chwilę przed Zwiastowaniem, wykonane w białym marmurze karraryjskim, stanęły przed wewnętrznym wejściem do Pinakoteki. Buranelli podkreślił, że jest to pierwsza w karierze praca tego twórcy o charakterze religijnym.
Dzieło pokazano po raz pierwszy w 2003 roku na specjalnej wystawie z okazji XXV-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. W 2006 roku Mitoraj wykonał nowe drzwi z brązu dla bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Rzymie. Jeszcze w tym roku zbiory sztuki współczesnej Muzeów Watykańskich wzbogacą się o jego kolejną rzeźbę: będą to znane z wystaw w Polsce złożone ręce, wykonane z marmuru.
W przemówieniu podczas inauguracji dyrektor placówki nazwał „Wizytę u Maryi” „znaczącą rzeźbą” i stwierdził, że jej nabycie „wypełniło lukę w zbiorach Muzeów Watykańskich”. Artysta, wzruszony tymi słowami, wyznał, że „to bardzo piękny dzień”. „To muzeum jest tak pełne dzieł sztuki, że wydawałoby się, że miejsca tu nie ma dla nikogo. A jeszcze się znalazło dla mnie” – powiedział Mitoraj polskim dziennikarzom.
W ceremonii udział wzięła ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.
Urodzony 26 marca 1944 roku w Oederan (Niemcy) Igor Mitoraj jest jednym z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich i jedną z największych osobowości artystycznych naszych czasów. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie m.in. studiował malarstwo u Tadeusza Kantora. Od 1968 r. tworzy poza granicami kraju – we Francji, a zwłaszcza we Włoszech. Wystawiał w najważniejszych galeriach na świecie. Jego rzeźby, często wielkich rozmiarów, spotyka się w reprezentacyjnych punktach wielu miast Europy, USA i Japonii. Od 1976 roku rzeźby i rysunki Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych.
Od września 2003 do kwietnia 2004 w Poznaniu, Krakowie i Warszawie trwał swego rodzaju „festiwal” jego twórczości, przy czym jego rzeźby wystawiano wprost na ulicach miast.
Głównym tematem jego rzeźb jest piękno a zarazem kruchość ludzkiego ciała, artysta ukazuje również głębsze aspekty ludzkiej natury, które pod wpływem czasu i okoliczności ulegają wynaturzeniu. W swych dziełach często odwołuje się, niekiedy nawet dosłownie, np. w tytułach rzeźb (np. Ikar, Tyndareus, Centaur, Eros, Mars, Gorgona itp.), do mitologii lub historii Grecji i Rzymu, aby w ten sposób „zacytować” piękno i idealne proporcje rzeźb klasycznych. Stara się przy tym uświadomić odbiorcy ludzką naturę i niedoskonałość tych postaci przez umyślne spękania i uszkodzenia powierzchni posągów, a nawet powalenie ich na ziemię.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.