Warszawa: dziś początek Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej
04 listopada 2007 | 14:05 | maj//mam Ⓒ Ⓟ
Dyskusja panelowa „Pamięć i tożsamość. O powołaniu i historii”, koncerty zespołów muzycznych czy spektakl teatralny – to tylko niektóre propozycje z programu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który trwać będzie od 4 do 10 listopada w Warszawie.
Temat tegorocznego, trzeciego już TKCh brzmi: „Powołanie”. Impreza ma charakter ekumeniczny. Tydzień organizuje Ośrodek Kultury Ochoty.
Organizowany już po raz trzeci Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Warszawie trwać będzie od 4 do 10 listopada. Impreza, jak co roku, ma charakter ekumeniczny. Inauguracja odbędzie się w parafii ewangelicko – reformowanej przy al. Solidarności w Warszawie, 4 listopada o godz. 18. Wezmą w niej udział patroni honorowi Tygodnia – Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, metropolita Sawa, prawosławny metropolita Warszawski i całej Polski, bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Uroczystości towarzyszyć będzie występ Sienna Gospel Choir.
W poniedziałek 5 listopada w kościele św. Jacka przy ul. Freta odbędą się Zaduszki Artystów. O godz. 18 odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłych twórców, a następnie rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpią m.in. Viola Brzezińska, Mateusz Damięcki, Wojciech Gogolewski, Małgorzata Kożuchowska, Antonina Krzysztoń, Natalia Kukulska, Michał Kulenty, Maria Sadowska, Lora Szafran, Katarzyna Zielińska oraz Schola Dominikańska z Freta. Tego samego dnia, w kościele św. Dominika o godz. 18 odbędzie się prezentacja polskiego wydania kwartalnika „First Things” poświęconego religii, kulturze i życiu społecznemu oraz promocja specjalnego numeru kwartalnika poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II. Udział wezmą ks. Richard J. Neuhaus, redaktor naczelny „First Things”, red. Grzegorz Górny oraz Bartłomiej Kachniarz, redaktor naczelny edycji polskiej pisma.
Na 6 listopada w siedzibie InfoQltura 2016 zaplanowany jest spektakl Teatru ITP – „Opowieści papieskie”, a następnie panel dyskusyjny o powołaniu do pielęgnowania polskiej tradycji – „Pamięć czy tożsamość. O powołaniu i historii”. W debacie udział wezmą o. Jacek Salij OP, Marek A. Cichocki, Bronisław Wildstein i Piotr Dardziński. Dotyczyć ona będzie m.in. książki Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”, która, jak twierdzą organizatorzy Tygodnia, nie doczekała się dotąd w Polsce systematycznej analizy i rzeczowej dyskusji.
Kolejny panel o powołaniu – tym razem o powołaniu do poszukiwania piękna w sztuce współczesnej odbędzie się następnego dnia, w środę 7 listopada w Centrum Artystycznym Montownia. Dyskusję zatytułowaną „Sztuka współczesna i religia. Wrogowie czy sprzymierzeńcy?” poprowadzi Jerzy Sosnowski, a udział w niej wezmą ks. Michał Janocha, Piotr Rypson i Piotr Janowczyk. Uczestnicy będą się zastanawiać, czy nowoczesna sztuka (muzyka, malarstwo, instalacje multimedialne itp.) faktycznie – jak głosi obiegowa opinia – znajduje się w fundamentalnym sporze z religią.
Tego samego dnia w Centrum Montownia wysłuchać też będzie można dwóch koncertów: elektroakustycznych reinterpretacji katolickich pieśni liturgicznych oraz „Komplety” – modlitwy na dwa głosy, kwartet smyczkowy i elektronikę. Wystąpią m.in. Michał Jacaszek, Stefan Wesołowski oraz Anna Śmiszek-Wesołowska. Koncertom towarzyszyć będzie unikatowa wystawa największej w Polsce kolekcji „świętych obrazków” Marii Parzuchowskiej pt. „Obrazek sakralny jako cenna pamiątka”.
Na trzy ostatnie dni Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zaplanowane są znakomite koncerty. We czwartek 8 listopada w kościele św. Dominika wystąpi zespół „Raz, Dwa, Trzy”. 9 listopada w ewangelicko – augsbuskim kościele pw. Św. Trójcy będzie można wysłuchać aż dwóch koncertów – Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II oraz chóru prawosławnego Oktoich.
Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zakończy się 10 listopada o godz. 20.30 koncertem zespołu Chili My w kościele św. Dominika w Warszawie.
Na wszystkie imprezy – wstęp wolny.
Organizatorem kolejnego już Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest Ośrodek Kultury Ochoty we współpracy z Biurem Kultury m.st. Warszawy i Stołeczną Estradą, a także parafią ewangelicko-reformowaną w Warszawie, parafią ewangelicko-augsburską pw. Św. Trójcy i warszawskimi dominikanami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.