Niemcy: katolicy i żydzi nie mają nic przeciwko budowie meczetów
16 października 2007 | 18:18 | tom (KAI/KNA)//mam Ⓒ Ⓟ
Według Kościołów chrześcijańskich i Centralnej Rady Żydów w Niemczech prawo do budowy meczetów powinno być czymś „samo przez się zrozumiałym”.
Według Kościołów chrześcijańskich i Centralnej Rady Żydów w Niemczech prawo do budowy meczetów powinno być czymś „samo przez się zrozumiałym”. „Muzułmańskie świątynie nie powinny znajdować się tylko w podwórzach” – oświadczył Hans Joachim Meyer, przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK).
W rozmowie z dziennikiem „Neuen Osnabrücker Zeitung” powiedział on, że muzułmanie mają prawo do „godnych świątyń”. Jednak muszą one być dopasowane do historycznego kształtu obrazu miasta. Za ważne uznał wspieranie przez Europę zachodnią islamu, który naznaczony jest pokojem i tolerancją. W Niemczech relacje z muzułmanami muszą opierać się, „bez ustępstw”, na podstawowych zasadach i wartościach zachodnioeuropejskich. Równocześnie muzułmańskie tradycje, jak noszenie chust, powinny być szanowane i tolerowane.
Natomiast sekretarz generalny Centralnej Rady Żydów, Stephan J. Kramer wskazał na znaczenie „stosownych meczetów” dla integracji wyznawców islamu ze społeczeństwem. Jego zdaniem „ekstremiści islamscy powinni ścierać się wraz z innymi muzułmanami tylko w meczetach, a nie gdzie indziej”. Jednak obiekcje przeciwników budowy meczetów powinny być poważnie brane pod uwagę. Według Kramera judeochrześcijański fundament Niemiec jest „wystarczająco mocny, aby muzułmanów traktować jako równorzędnych partnerów”. Integracja wyznawców islamu ze społeczeństwem będzie wtedy sukcesem, jeśli wszystkie strony będą traktowały się z należnym szacunkiem. Jego zdaniem obowiązkiem muzułmanów jest poszanowanie zasad konstytucji i czynna ich obrona.
Do budowy meczetów z pewnym krytycyzmem odniósł się natomiast przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), bp Wolfgang Huber. Jego zdaniem przy realizacji niektórych projektów muzułmańskich świątyń powstaje pytanie, jak dalece wynika to z potrzeb religijnych, a na ile widać w nich manifestację siły. Biskup podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Berlinie, że muzułmanie mają prawo do swoich świątyń i obecności w mediach.
W minionym tygodniu przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec kard. Karl Lehmann oświadczył, że wolność religijna chroni również prawo muzułmanów do budowania meczetów w miejscach, gdzie zamieszkują. Plany takich budów powinny jednak być odpowiednio wcześniej omawiane z mieszkańcami i lokalnymi władzami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.