Warszawa: otwarcie Biblioteki Centrum Myśli Jana Pawła II
26 września 2007 | 19:48 | maj, ju//mam Ⓒ Ⓟ
Nie tylko zachowanie przesłania Jana Pawla II ale również rozwijanie jego myśli – takie cele przyświecają otwartej dziś, 26 września w Warszawie Bibliotece Centrum Myśli Jana Pawła II. Pierwsze karty biblioteczne otrzymali uczestniczący w uroczystości otwarcia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz i bp. Marian Duś.
Biblioteka zgromadziła już prawie 3 tys. pozycji związanych z Janem Pawłem II – poinformował Tomasz Sulewski z CMJP2. To zarówno jego dzieła, jak i poświęcone mu opracowania, a także inne materiały z nim związane. Biblioteka gromadzi nie tylko książki, ale również czasopisma, multimedia, filmy, komiksy czy gry. Są to wielojęzyczne materiały z całego świata. Biblioteka ma ambicje, by stać się najpełniejszym zbiorem materiałów poświęconych Papieżowi – Polakowi na świecie. Inicjatorzy przedsięwzięcia przewidują, ze docelowo zawierać będzie ona ok. 15 tys. pozycji.
Jak przypomniał Tomasz Sulewski, pomysł utworzenia biblioteki narodził się w 2006 r. Idea wsparta została znakomitym darem w postaci unikalnego prywatnego wielojęzycznego zbioru poświęconego Janowi Pawłowi II, gromadzonego od 1978 r. przez kolekcjonera z Wrocławia. Zbiór liczący ponad tysiąc pozycji ofiarowany został przez niego w całości powstającej bibliotece.
Jak na razie z materiałów zgromadzonych w bibliotece korzystać mogą uczniowie pobierający stypendium im. Jana Pawła II, nauczyciele i studenci oraz pracownicy i współpracownicy Centrum. W przyszłości, gdy tylko Centrum i biblioteka dysponować będą większym lokalem, publikacje będą mogli wypożyczać wszyscy chętni. Zbiory biblioteczne są również digitalizowane, tak, by można z nich było również korzystać on-line. Już teraz w Internecie dostępny jest biblioteczny katalog, a użytkownicy, dzięki specjalnemu programowi, mogą się zorientować, czy poszukiwana przez nich pozycja jest aktualnie dostępna.
Biblioteka planuje współpracę z różnymi instytucjami. Już teraz współdziała z Biblioteką Narodową i Ośrodkiem dokumentacji pontyfikatu w Rzymie.
Pierwsze karty biblioteczne dyrektor Centrum Piotr Dardziński wręczył uczestniczącym w uroczystości honorowym gościom – prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz i przedstawicielowi metropolity warszawskiego, bp. Marianowi Dusiowi.
„Jeszcze przez wiele lat czerpać będziemy z tego, co zostawił nam Jan Paweł II, dlatego otwarcie tej biblioteki jest tak ważne” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy wspominała swoje spotkania z Janem Pawłem II, jego budzącą podziw zdolność do wykorzystywania każdej chwili, pracowitość, a także znakomitą pamięć do ludzi i ich osobistych losów. „Życie w czasach świętego papieża – to nawet w historii Kościoła nie często się zdarza” – dodała.
Zwróciła uwagę, jak wielka jest potrzeba zachowywania i profesjonalnego opracowywania papieskich dzieł dla potrzeb jak najszerszego odbiorcy. Przypomniała też, że Centrum Myśli Jana Pawła II jest instytucją kultury Warszawy.
Dyrektor Centrum Piotr Dardziński przedstawił też szereg zaplanowanych na najbliższy rok projektów, którym służyć będzie nowopowstała biblioteka. To m.in. „Inny kadr” – przegląd filmów dokumentalnych o nauczaniu papieskim, czy studia podyplomowe „Dziedzictwo Myśli Jana Pawła II.
Na zakończenie spotkania poświęcenia biblioteki Centrum dokonał bp Marian Duś.
„Biblioteki to takie miejsca, które nas przeżywają. Książki nie są tak ulotne jak np. Internet. Zakładamy więc bibliotekę, by utrwalić to, co ulotne, żeby móc to wykorzystywać, i co najważniejsze – żeby móc to przekazać dalej. Musimy pamiętać, że 2 kwietnia 2005 r. odszedł Jan Paweł II, ale pojawiło się mnóstwo nowych ludzi na tym świecie i oni kiedyś zadadzą nam pytanie – kim on był?” – powiedział KAI Piotr Dardziński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.