„Katyń” – wkrótce album o filmie Andrzeja Wajdy
27 sierpnia 2007 | 09:38 | im//mam Ⓒ Ⓟ
Fragmenty dialogów z filmu „Katyń”, zdjęcia, wypowiedzi reżysera Andrzeja Wajdy i wywiady z ekipą filmową, a także dokumenty historyczne dotyczące zbrodni katyńskiej znalazły się w albumie wydanym przez Prószyński i S-ka.
Fragmenty dialogów z filmu „Katyń”, zdjęcia, wypowiedzi reżysera Andrzeja Wajdy i wywiady z ekipą filmową, a także dokumenty historyczne dotyczące zbrodni katyńskiej znalazły się w albumie wydanym przez Prószyński i S-ka. Kalendarium historii zbrodni dokonanej przez Sowietów na polskich oficerach w kwietniu i maju 1940 roku napisał historyk Andrzej Kunert. Album znajdzie się w księgarniach 3 września, na dwa tygodnie przed premierą filmu „Katyń”.
Dzięki albumowi można prześledzić przebieg akcji pierwszego w historii filmu o zbrodni katyńskiej. Obok zdjęć z wybranych scen, ułożonych jak w kliszy filmowej, umieszczono fragmenty dialogów ze scenariusza. Przy fotografiach aktorów są krótkie notki o postaciach, które grają w filmie z krótką charakterystyką i zarysem ich historii.
W albumie znalazły się też duże, czarno-białe i kolorowe fotosy, pokazujące artyzm zdjęć, jakie zrobił kamerzysta Paweł Edelman. Album zawiera także archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum Katyńskiego w Warszawie, mapy historyczne, unikalne zdjęcia i dokumenty archiwalne pochodzące z prywatnego zbioru Andrzeja Wajdy, a także zdjęcia wielkoformatowe przedmiotów wydobytych z grobów katyńskich.
Czytelnik znajdzie w książce wypowiedzi Andrzeja Wajdy na temat zbrodni katyńskiej, która zaważyła również na jego życiu – od strzału w tył głowy zginął Jakub Wajda, ojciec reżysera. Wajda zdradza też sekrety realizacji filmu, tłumaczy dlaczego głównymi bohaterami w „Katyniu” są kobiety czekające na powrót bliskich, a potem walczące o prawdę katyńską. Autorzy albumu zamieścili także listy reżysera do kompozytora muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz operatora Pawła Edelmana.
Andrzej Wajda zamieścił wiersz Zbigniewa Herberta „Guziki. Pamięci kapitana Edwarda Herberta”, który jako jedyny w polskiej literaturze utwór o zbrodni katyńskiej poruszył wyobraźnię reżysera. Był on także inspiracją do przemyśleń na temat tego jak powinien wyglądać film o Katyniu – że najważniejsza jest prawda o masowym mordzie i walka z tzw. kłamstwem katyńskim, rozpowszechnianym aż do 1989 roku, według którego polskich oficerów zamordowali hitlerowcy. „Tragedia Katynia dotyczy tych, którzy żyją i tych, którzy żyli wtedy. Dlatego ograniczyłem to wydarzeń historycznych do koniecznych scen wojennych 1939 roku, po czym akcja przenosi się do okupowanego przez Niemców Krakowa i trwa do pierwszych tygodni po 1945 roku” – tłumaczy reżyser. „Od lat powraca do mnie wyzwanie: zrób film o Katyniu. To prawda, jest to mój obowiązek” – wyznaje Andrzej Wajda.- „Wiem, a nawet jestem pewien, że powstaną następne filmy o Katyniu i przypomną światu zachodniemu milczenie nad katyńskimi rowami”.
Na końcu zamieszczone są wywiady z członkami ekipy filmowej, którzy zdradzają szczegóły tworzenia scenografii, charakteryzacji, przygotowywania kostiumów i pracy ze słynnym reżyserem.
„Katyń”, Andrzej Wajda, kalendarium zbrodni katyńskiej: Andrzej K. Kunert, koncepcja i projekt graficzny albumu: Maciej Buszewicz, fotosy i fotografie z planu filmowego: Piotr Bujnowicz, wydanie I, Prószyński i S-ka, Warszawa 2007.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.