Białoruś: koronacja obrazu Matki Bożej w Gudohajach
16 lipca 2007 | 09:01 | RV//mam Ⓒ Ⓟ
W karmelitańskim sanktuarium maryjnym w Gudohajach na Białorusi ukoronowano słynący łaskami obraz Matki Boskiej. Czczony tam od XVII w. wizerunek Maryi jest kopią ikony Matki Bożej Włodzimierskiej.
W karmelitańskim sanktuarium maryjnym w Gudohajach na Białorusi ukoronowano słynący łaskami obraz Matki Boskiej. Czczony tam od XVII w. wizerunek Maryi jest kopią ikony Matki Bożej Włodzimierskiej. Korony, pobłogosławione przez Jana Pawła II podczas uroczystości srebrnego jubileuszu jego pontyfikatu, nałożył 15 lipca kard. Kazimierz Świątek.
W uroczystości wziął udział generał karmelitów bosych, o. Alojzy Aróstegui Gamboa OCD. Obecnie sanktuarium zostało odremontowane, a kult stale rośnie – mówi tamtejszy proboszcz, o. Leonard Ciechanowski, OCD.
Miasteczko Gudagaj (znane również jako Gudohaje), to dziś niewielka wioska w rejonie ostrowieckim obwodu grodzieńskiego, na trasie z Oszmian do Ostrowca. W XVII wieku w Gudohajach istniała kaplica, w której znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej – kopia ikony Matki Bożej Włodzimierskiej o rozmiarach 31,2 na 27,7 cm. W 1656 r. kaplica została spalona przez Szwedów, a ocalałym obrazem zaopiekowali się zamożni Rozwadowscy.
W 1735 r. Ludwika Anna Wojnowa, starościna dziśnieńska zakupiła od Rozwadowskich słynący łaskami obraz oraz nieruchomość Gudohaje, a rok później zbudowała nową kaplicę i umieściła w niej obraz, chcąc w ten sposób wyprosić zbawienie wieczne dla swego pierwszego męża Michała Koziełł-Poklewskiego, który zmarł bez sakramentów, napadnięty przez zbójców, gdy wracał z sejmu warszawskiego.
W 1763 r. Józef Krzysztof i Anna Wojnowie zbudowali w Gudohajach kościół, a rok później klasztor dla karmelitów bosych prowincji litewskiej św. Kazimierza, którzy mieli swój klasztor przy niedaleko położonej Ostrej Bramie w Wilnie. Zakonnicy po przybyciu do Gudohaj przenieśli uroczyście obraz do kościoła w święto Narodzenia NMP 8 września 1764 r. i umieścili go w głównym ołtarzu. 21 września 1777 r. biskup wileński Ignacy Jakub Massalski erygował przy klasztorze parafię pw. Nawiedzenia NMP. Karmelici prowadzili szkołę dla sierot oraz szpital.
Działalność parafii i klasztoru została przerwana po upadku powstania listopadowego dekretem cara Mikołaja I z 1832 r. Wiernych przydzielono sąsiednim parafiom, natomiast kościół, dzwonnicę i inne zabudowania sprzedano Żydom na rozbiórkę. Cudowny obraz Matki Bożej Gudogajskiej znalazł schronienie w kościele w Oszmianach, dokąd gorliwi czciciele razem z wotami zanieśli go w procesji. Wraz z obrazem, jako jego opiekun, udał się ostatni przełożony gudogajski o. Urban Klepacki, który został w parafii oszmiańskiej wikarym, zachowując prawo noszenia habitu karmelitańskiego.
Dzięki opiece Matki Bożej oraz modlitwom i działaniom parafian, Żydzi nie rozebrali kościoła i dzwonnicy. W 1856 r. kościół gudogajski nabył, a następnie odnowił ks. Donat Siemaszko. W 1878 r. uzyskano u władz zezwolenie na odprawianie w Gudohajach Mszy św. w każdą sobotę, a z czasem zaczęto celebrować liturgię w większe święta kościelne. Na uroczystości odpustowe, szczególnie Matki Bożej Szkaplerznej oraz Narodzenia NMP zbierały się wielkie rzesze wiernych. Ciągłe i stanowcze starania u władz doprowadziły w 1906 r. do odnowienia parafii. Proboszczem został mianowany ks. Feliks Mingin.
2 sierpnia 1907 r., w święto Matki Bożej Anielskiej, w procesji z udziałem kilku tysięcy wiernych uroczyście przeniesiono słynący łaskami obraz Matki Bożej z powrotem do Gudogaju.
Wielką rolę w odnowieniu życia parafialnego i kultu Matki Bożej Gudogajskiej odegrali kolejni proboszczowie parafii gudohajskiej: ks. Paweł Sienkiewicz, ks. Jerzy Murnik, ks. Aleksander Stefan Wierzbowski, ks. Henryk Drahel, ks. Adam Wojciechowski i ks. prałat Alojzy Tomkowicz.
W okresie międzywojennym rozpoczęto starania o wybudowanie nowej świątyni, ale niespokojny czas przeszkodził w realizacji projektu.
Okres wojenny, a następnie lata komunizmu zahamowały rozwój parafii i kultu Matki Bożej Gudohajskiej. Po 158 latach, 7 lipca 1990 r., do Gudogaju wrócili karmelici bosi, którzy w ostatnich latach przebudowali do potrzeb klasztoru budynek dawnej plebanii i odnowili kościół.
W parafii obchodzone są odpusty Nawiedzenia NMP (31 maja), Narodzenia NMP (8 września) i główna uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej, obchodzona w sobotę i niedzielę przed 16 lipca.
Prośby do Matki Bożej Gudogajskiej można przesyłać na adres gudagaj@tut.by.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.