Warszawa: rozpoczęły się XIII Targi Wydawców Katolickich
13 kwietnia 2007 | 12:51 | aw, lk Ⓒ Ⓟ
Prawie stu wydawców z Polski i zagranicy bierze udział w XIII Targach Wydawców Katolickich, które rozpoczęły się 13 kwietnia, na warszawskich Stegnach. W czasie trwającej trzy dni imprezy czytelnicy będą mogli spotkać się z blisko 80 autorami, w tym m.in. prof. Anną Świderkówną, o. Leonem Knabitem, o. Józefem Augustynem.
Gościem honorowym tegorocznych Targów jest Katolischer Medienverband (Stowarzyszenie Mediów Katolickich) skupiające edytorów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii oraz wydawcy z Francji, Włoch i Watykanu.
XIII Targi Wydawców Katolickich otworzył Prymas Polski. Kard. Józef Glemp pozdrowił wszystkich obecnych i wyraził radość z powodu tak dużej liczby wydawców. Podkreślił, że realizowanie polecenia Chrystusa, by iść i głosić Słowo dotyczy również rozprzestrzeniania go w formie drukowanej. „Myśl ludzka rozchodzi się poczynając od papirusów, poprzez pracę benedyktyńską, dzieło Gutenberga, aż po Internet. Ale to wszystko nie eliminuje książki, zwłaszcza tej, która podejmuje temat religijny i to w odniesieniu do różnych dziedzin życia.” – powiedział. Prymas zwrócił uwagę na działalność wielu zgromadzeń, które zajmują się działalnością wydawniczą m.in. pallotynów, jezuitów, franciszkanów i współorganizatorów Targów, księży marianów, których pozdrowił w sposób szczególny. Wspomniał, jak ważny jest dla nich ten rok ze względu na planowaną beatyfikację ich założyciela o. Stanisława Papczyńskiego.
„Te targi są jednym z dowodów na to, że żywotność katolicyzmu nie słabnie wraz z unowocześnianiem kraju, że Polska potrafi być i nowoczesna i religijna” – powiedział Tomasz Merta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwrócił uwagę, że na Targach widać wyraźnie, iż katolicyzm nie daje się zredukować wyłącznie do przeżycia wewnętrznego. To jest coś co stara się mówić i odpowiadać na wszystkie ważne pytania człowieka, dotyczące zarówno życia duchowego, jak i społecznego” – stwierdził.
Dziś podczas Targów odbędzie się promocja książki ks. prof. Wojciecha Bołoza „Bioetyka i prawa człowieka”, która będzie podstawą dyskusji nt. praw człowieka do życia i śmierci. W dyskusji wezmą udział marszałek Sejmu Marek Jurek, lekarz – wiceprezes Izby Lekarskiej Włodzimierz Bednorz, socjolog – ks. Prof. Henryk Skorowski.
W tym samym dniu odbędzie się dyskusja nt „Wielka Księga Graala. Między historią a legendą”, która będzie związana z promocją książki Mario Moiraghiego „Wielka Księga Graala”. W spotkaniu wezmą udział historycy prof. Henryk Samsonowicz i ks. prof. Grzegorz Ryś oraz biblista o. Waldemar Linke.
Po południu na temat blasków i cieni Kościoła w czasach PRL wypowiedzą się historycy IPN Jan Żaryn, Marek Lasota i Bartłomiej Noszczak oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor głośnej książki „Kościół wobec bezpieki”.
Sytuacja książki katolickiej zostanie omówiona przez publicystę Jerzego Wolaka, autora książki „Raport o książce katolickiej”, redaktora naczelnego Biblioteki Analiz Jakuba Frołowa, prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Marka Otolskiego i jego wiceprezesa ks. Krystiana Kukowkę.
Na sobotę 14 kwietnia zapowiedziano m.in. dyskusję nt. odejść i powrotów do kapłaństwa. W panelu udział weźmie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, prowincjał marianów ks. Paweł Naumowicz, o. Józef Augustyn oraz ks. Mirosław Cholewa.
W tym samym dniu będzie można dowiedzieć się, czego pragną mężczyźni oraz czy szczęście w małżeństwie jest możliwe. W rozmowie na ten temat weźmie udział psychoterapeutka prof. Irena Namysłowska oraz duszpasterz młodzieży ks. Michał Garbecki.
Wybitna biblistka prof. Anna Świderkówna będzie podpisywać swoją książkę „Nie tylko o Biblii”. Odbędzie się też spotkanie autorskie z ks. Markiem Dziewieckim, autorem popularnych książek z dziedziny psychologii.
Na stoisku Wydawnictwa SALWATOR odbędzie się spotkanie z s. Anielą, autorką bestselorowych książek kucharskich.
Na zakończenie dnia odbędzie się uroczysty koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, w trakcie którego metropolita górnośląski abp Damian Zimoń wręczy nagrody laureatom Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2007.
W niedzielę 15 kwietnia swoje książki będą podpisywać redaktor naczelny miesięcznika „Więź” Zbigniew Nosowski oraz o. Leon Knabit.
W tym dniu odbędzie się dyskusja na temat jak mówić o śmierci Boga po „śmierci Boga” z udziałem Dariusza Karłowicza, autora książki „Arcyparadoks śmierci”, Pawłem Lisickim, autorem książki „Nie-ludzki Bóg” oraz Grzegorzem Górnym, autorem publikacji „Demon Południa”.
O godz. 13 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem wydawców katolickich, której będzie przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.