Bydgoszcz: odsłonięto pomnik króla Kazimierza Wielkiego
27 października 2006 | 12:28 | jm//mam Ⓒ Ⓟ
W centrum Bydgoszczy odsłonięto w czwartek pomnik króla Kazimierza Wielkiego. Postument jest wykonany z brązu, ma cztery metry wysokości i waży trzy tony.
W centrum Bydgoszczy odsłonięto w czwartek pomnik króla Kazimierza Wielkiego. Postument jest wykonany z brązu, ma cztery metry wysokości i waży trzy tony. Postać króla na koniu stanęła na dwudziestotonowym cokole z granitu, który sprowadzono ze Szwecji. W ten sposób miasto oddało hołd władcy, który w 1346 roku nadał Bydgoszczy prawa miejskie.
Pomnik poświęcił bp Jan Tyrawa. Jak podkreślił, postać króla i jego pomnik powinniśmy potraktować jako „pewien symbol władzy oraz decyzji, których konsekwencje trwają aż do dnia dzisiejszego”. – Życiorys króla ma swoje blaski i cienie. Trzeba go jednak oczyścić z pewnych słabości – po to, by pokazać pewną ideę, na której należy budować dalsze życie społeczne. W ten sposób tworzymy tożsamość lokalnych wspólnot, w których przyszło nam żyć – powiedział ordynariusz diecezji bydgoskiej.
Czwartkowe uroczystości rozpoczęto od uroczystej sesji rady miasta. Wykład na temat życia i panowania Kazimierza Wielkiego wygłosił prof. Jerzy Wyrozumski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – «Państwo wykorzystanych szans» to najbardziej syntetyczna ocena panowania króla Kazimierza. Mądrość panującego manifestowała się w trafnym doborze doradców, a wielkość – w kreowaniu takich mechanizmów, w których nakaz monarszy harmonizował z umiejętnością słuchania. Król zbudował państwo gospodarczo silne, ustrojowo zwarte, polityczne aktywne i pod względem kulturalnym – ambitne – przyznał prof. Wyrozumski.
W ogólnopolskim konkursie na pomnik uczetniczyło 39 artystów. Wygrał Mariusz Białecki z Gdańska. – Temat postaci konnej występuje bardzo rzadko. To było dla mnie wielkie wyzwanie. Nie chciałem robić rzeźby historycznej. Moim marzeniem było to, aby miała ona wymiar współczesny – przyznał.
Król Kazimierz Wielki żył w latach 1310-1370. Był synem Władysława Łokietka. Urodził się w Kowalu niedaleko Włocławka. Był jedynym władcą kraju, którego potomni obdarzyli przydomkiem „wielki”.
Na tablicy, którą umieszczono w cokole pomnika, widnieje motto z XIV-wiecznej krakowskiej kroniki katedralnej: „Królewską uwieńczony koroną rządził powierzonym sobie przez Boga królestwem i narodem, dzielnie i z pożytkiem”. Od kilku lat w bydgoskiej katedrze są odprawiane Msze św. w intencji króla Kazimierza Wielkiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.