„Promocja nadziei” – książka rzecznika krakowskiej kurii
12 lutego 2006 | 22:21 | aw //mr Ⓒ Ⓟ
„Promocja nadziei” ks. Roberta Nęcka, rzecznika archidiecezji krakowskiej, to zbiór 22 rozmów przeprowadzonych z wybitnymi duszpasterzami, hierarchami Kościoła i postaciami życia społecznego.
„Odnoszę wrażenie, że dziś trzeba pytać o sprawy zupełnie podstawowe, ponieważ zamieszanie, ignorancja, pomylenie pojęć, odwrócenie się od wiekowych doświadczeń ludzkich, od powszechnie uznanych wartości, powoduje potrzebę odniesienia się do istniejącego chaosu i uporządkowania świata. Odpowiedni komentarz do tych kwestii może okazać się cenną wskazówką dla Czytelników” – napisał we wstępie bp Tadeusz Pieronek. Książka, która ukazała się w wydawnictwie księży pijarów eSPe trafi do księgarń pod koniec lutego.
Ks. Nęcek zadaje więc podstawowe pytania o rodzinę, wychowanie, małżeństwo, ojcostwo, honor, patriotyzm, sztukę kompromisu – wartości, budujące życie społeczne, ale także zjawiska, które je niszczą – korupcję, mobbing, czy prostytucję.
Na te tematy wypowiadają się o. Leon Knabit, bp Tadeusz Pieronek, ks. prof. Jerzy Szymik, prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Zyta Gilowska, s. Anna Bałchan.
Wywiady były przeprowadzane na przestrzeni 4 lat i zamieszczane w różnych czasopismach, takich jak „Gość Niedzielny”, „Przewodnik Katolicki”, „Niedziela”, „Głos Podbeskidzia” czy „Źródło”.
Wywiady pogrupowane są w cztery bloki tematyczne, poświęcone rodzinie, życiu społecznemu, władzy i rozmaitym jej wynaturzeniom. O małżeństwie mówi małżonek z wieloletnim stażem prof. Stanisław Grygiel, o świętej matce Joannie Beretcie Molli opowiada ks. Piotr Gąsior, bp Jan Szkodoń tłumaczy, jakie są źródła dzisiejszego kryzysu ojcostwa. Bp Tadeusz Pieronek przywraca w rozmowie z ks. Nęckiem stare i zapomniane pojęcie honoru, miłosierdziu poświęcona jest rozmowa z ks. prof. Jerzym Szymikiem.
Prof. Zyta Gilowska w wywiadzie zatytułowanym „Niech pracują frajerzy” surowo ocenia stosunek do pracy większości rodaków. Lech Wałęsa wypowiada się na temat anarchii, o korupcji mówi Julia Pitera, a o prostytucji, której ofiarą padają coraz młodsze dziewczyny mówi s. Anna Bałchan, która na co dzień zmaga się z problemem
„Treść wywiadów przeprowadzonych z osobami ze świata nauki, kultury, polityki i znawców życia gospodarczego ukazuje rozsądkową, bezpieczną, tradycyjną, ale także i nowoczesną wizję świata, wskazującą na sens wysiłków wychowawczych w rodzinie, na wagę poszanowania wartości w życiu społecznym, na potrzebę przejrzystości w działaniach władzy i konieczność zabezpieczenia się przed zagrożeniami w życiu politycznym i gospodarczym, w środowisku pracy i wobec zagrożeń etycznych” – napisał we wstępnie bp Pieronek. Mądrość rozmówców ks. Nęcka jest kluczem do zrozumienia i współtworzenia przyjaznego świata.
Książka, która ukazała się w wydawnictwie księży pijarów eSPe trafi do księgarń pod koniec lutego.
Ks. Robert Nęcek, Promocja nadziei, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2006.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.