„Ojciec wszystkich” – biografia Jana Pawła II
05 października 2005 | 22:51 | aw //mr Ⓒ Ⓟ
Czy można jeszcze napisać nowatorską biografię Jana Pawła II? – zastanawiali się uczestnicy prezentacji książki Garrego O’Connora „Ojciec wszystkich”.
Garry O’Connor, którego książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis, wyjaśnił, że wskazówką w prezentacji życia Karola Wojtyły było zdanie, które kiedyś wygłosił jego bohater: Próbują zrozumieć mnie od zewnątrz, ale mnie można zrozumieć wyłącznie od środka. „Ojciec wszystkich” była więc próbą opisu wewnętrznego świata Karola Wojtyły.
O tym, czy zamysł się udał dyskutowali dziennikarze Ewa Czaczkowska, Szymon Hołownia i Grzegorz Polak, który stwierdził, że jest to zadanie „awykonalne”. Podkreślił, że w warstwie faktograficznej trudno już coś nowego wnieść nawet najbardziej wytrawnemu znawcy życia Karola Wojtyły.
Dla Ewy Czaczkowskiej z „Rzeczpospolitej” najciekawsza była analiza twórczości Jana Pawła II w kontekście literatury światowej.
Jej redakcyjny kolega Szymon Hołownia uznał, że bardzo cenne jest spojrzenie na Karola Wojtyłę jak na normalnego człowieka z krwi i kości. Interesujące było także spojrzenie na polską rzeczywistość oczami Anglika, jednak porównując „Ojca wszystkich” z innymi biografiami papieskimi stwierdził, że książkę O’Connora postawiłby obok, a nie zamiast „Świadka nadziei” Georga Weigla.
Tłumacząc swoje intencje autor podkreślił, że jego książka jest adresowana do szerszego odbiorcy niż dzieło amerykańskiego biografa, zaś inny przywoływany twórca André Frossard nie zarysował dość mocno kontekstu, który kształtował Karola Wojtyłę.
Polscy dziennikarze zakwestionowali także sugestię, zawartą w analizie seksualizmu młodego Wojtyły, jakoby mógł mieć jakieś „osobiste doświadczenia” w tej sferze.
– Jestem historykiem i szukam faktów – podkreśliła Czaczkowka. Jej zdaniem dla polskiego czytelnika te partie książki mogą być wręcz szokujące. – Mam prawo do interpretacji – bronił się przed zarzutami O’Connor.
Na pytanie, czego można się spodziewać w przyszłości w piśmiennictwie, poświęconym Janowi Pawłowi II, uczestnicy spotkania podkreślili, że nie wypowiedziało się jeszcze wielu bliskich przyjaciół i współpracowników Papieża, przede wszystkim abp Stanisław Dziwisz. Dlatego można oczekiwać, że zostanie ujawnionych jeszcze sporo dotychczas nieznanych faktów jego życia, stopniowo będzie też publikowana jego korespondencja.
Zapytany, co najbardziej poruszyło autora, gdy zapoznawał się z polskimi realiami, O’Connor odpowiedział, że rewolucyjna była dla niego była specyficznie polska wizja historii jako walki dobra ze złem, a także spotykane u Polaków etyczna wrażliwość, gościnność i ciepło – „wartości, które zaginęły już w moim świecie”.
Garry O’Connor, Ojciec wszystkich, Życie Jana Pawła II, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2005.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.