Film „Karol” od września na kasetach i płytach
24 sierpnia 2005 | 09:07 | im //mr Ⓒ Ⓟ
Film o Janie Pawle II „Karol – historia człowieka, który został papieżem” od 16 września dostępny będzie na kasetach VHS. Pełna, 186-minutowa wersja telewizyjna z dubbingiem, zostanie wydana przez Universal Pictures Polska. Od 11 października w sprzedaży znajdzie się także ekskluzywna, limitowana edycja DVD.
Włoski film o dzieciństwie, młodości i kapłaństwie Karola Wojtyły aż do wybrania go na następcę św. Piotra, można od czerwca oglądać w polskich kinach. Do tej pory w całym kraju sprzedano 1,5 mln biletów.
Stacja TVN planuje emisję dwóch odcinków tego, zrealizowanego dla telewizji filmu na 16 października, dzień wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Wcześniej, bo od 16 września, będzie można kupić kasetę VHS z pełną wersją (dla potrzeb kina skrócono film).
W rozpowszechnianie kaset włączyło się wydawnictwo „Edycja św. Pawła” oraz Katolicka Agencja Informacyjna. Od 1 września proboszczowie mogą zbierać zamówienia od swoich parafian i składać je w wydawnictwie lub w KAI. Kasety będzie można także zamówić za pomocą strony internetowej ekai.pl.
Wydawca kaset, Universal Pictures Polska, przygotowuje także niespodziankę dla widzów – od 11 października w sprzedaży dostępna będzie ekskluzywna, dwupłytowa wersja filmu na DVD. Na jednej płycie znajdzie się sam film, na drugiej obejrzeć można będzie galerię zdjęć z planu filmowego, sceny, które zostały usunięte z filmu, przemówienie Jana Pawła II, po wyborze na Stolicę Piotrową w 1978 r. oraz wywiad z Piotrem Adamczykiem, odtwórcą głównej roli. Ilość sprzedawanych egzemplarzy będzie ograniczona.
„Karol – historia człowieka, który został papieżem” to fabularny, dwuodcinkowy serial TV, ukazujący życie Karola Wojtyły od lat dziecięcych aż do wyboru na Papieża. Tytułową postać odtwarza polski aktor Piotr Adamczyk.
Serial podzielony jest na dwie części. Pierwsza opowiada o latach drugiej wojny światowej, druga poświęcona jest czasom komunizmu. Obsada filmu „Karol” jest międzynarodowa. Zatrudniono aktorów m.in. z Włoch, Polski, Kanady, Hiszpanii i Niemiec. Oprócz Piotra Adamczyka zagrali również inni znani polscy aktorzy: Olgierd Łukaszewicz, Kinga Preis, Mateusz Damięcki, Grażyna Szapołowska.
Film w całości nakręcono w Polsce. Zdjęcia realizowane były w Krakowie i okolicach. Ekipa pracowała m.in. w Pieninach, w Ojcowskim Parku Narodowym, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w kombinacie Nowa Huta oraz w Bazylice Mariackiej, katedrze na Wawelu, na Cmentarzu Rakowickim, w Domu Arcybiskupów Krakowskich i na Skałce.
Reżyserem dwuodcinkowego fabularnego filmu telewizyjnego jest Giacomo Batiatto. Scenariusz powstał na podstawie książki „Storia di Karol” Gian Franco Svidercoschiego, znanego watykanisty polskiego pochodzenia. Zdjęcia wykonał Gianni Mammolotti, zaś scenografię zaprojektował Janusz Sosnowski. Muzykę do filmu skomponował włoski mistrz muzyki filmowej słynny Ennio Moricone. Film powstał na zamówienie koncernu medialnego Mediaset premiera Silvio Berlusconiego, wyprodukowała spółka Tao Due Film Pietro Valsecchiego.
Jako pierwsi film obejrzeli Włosi, 18 kwietnia. Nadała go telewizja komercyjna Canale 5 premiera Silvio Berlusconiego. Przyciągnął on 44 proc. widowni telewizyjnej. Film, na specjalnym pokazie obejrzał także papież Benedykt XVI.
We Włoszech rozpoczynają się już zdjęcia do drugiej części. Film będzie prawdopodobnie nosił tytuł: „Historia papieża, który pozostał człowiekiem”.
Universal Pictures Poland należy do Universal Pictures International i odpowiada za produkcję, sprzedaż i marketing filmów wytwórni Universal i Dreamworks na wideo i DVD w Polsce. Universal Pictures może poszczycić się takimi tytułami jak choćby „Gladiator”, „Shrek”, „American Beauty”, „Piękny umysł”, „Powrót do przyszłości”, „Jurassic Park”, „Rybki z ferajny” i inne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.