Muzeum ks. Popiełuszki w Warszawie otwarte
17 października 2004 | 13:32 | im //per Ⓒ Ⓟ
Prymas Polski, kard. Józef Glemp, otworzył w sobotę i poświęcił Muzeum Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. W uroczystości uczestniczyła matka kapelana „Solidarności”, Marianna Popiełuszko.
Wstęgę przecinał także prezydent Warszawy, Lech Kaczyński. Muzeum otwarto w ramach obchodów 20. rocznicy ks. Popiełuszki, który został zamordowany 19 października 1984 r. Od dnia pogrzebu do jego grobu pielgrzymowało ponad 15 mln ludzi z Polski i zagranicy.
*Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy* przy grobie ks. Jerzego o jego rychłą beatyfikację. Następnie Prymas Polski, Marianna Popiełuszko, prezydent Lech Kaczyński i wiceprezydent stolicy Andrzej Urbański przecięli wstęgę, otwierając tym samym Muzeum. Po kolejnych salach multimedialnej ekspozycji oprowadzał gości ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. prof. Leon Kieres, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Andrzej Przewoźnik z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa a także ks. prałat Zdzisław Peszkowski. Muzeum mieści się w podziemiach tej świątyni.
W sali zatytułowanej „Dar kapłaństwa” Prymas Polski poświęcił Muzeum, a następnie jako pierwszy wpisał się do Księgi Pamiątkowej, przypominając, że 16 października jest jednocześnie dniem rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Jako druga wpisała się Marianna Popiełuszko, a następnie Lech Kaczyński i pozostali goście.
– *Cieszę się, że udało się zebrać tyle pamiątek* po ks. Jerzym Popiełuszce i że te pamiątki ukazują jego męczeństwo i świętość w kontekście społecznym – powiedział Prymas dziennikarzom, po zwiedzeniu Muzeum. Jego zdaniem, dzięki temu kontekstowi opowieść o życiu i pracy kapelana „Solidarności” jest pouczająca społecznie i narodowo.
Lech Kaczyński wyraził nadzieję, że Muzeum będzie wkrótce miejscem pamięci nie tylko „bohatera, ale także błogosławionego Kościoła katolickiego”. – Muzeum ma bardzo poważny wymiar religijny i na pewno będzie służył umacnianiu wiary, tak jak kościół św. Stanisława Kostki – powiedział prezydent Warszawy.
Muzeum powstawało 3 lata, ale pamiątki po ks. Jerzym Popiełuszce zbierano już od dnia pogrzebu, 3 listopada 1984 r. Wejście do muzeum znajduje się od wschodniej strony kościoła – od strony grobu ks. Jerzego.
*Ekspozycję otwiera zdjęcie ks. Popiełuszki*, który stoi przed drzwiami, jakby zapraszając do wnętrza. Wokół wiszą jego życiorysy w siedmiu językach. Przejście do pierwszej sali wycięte jest w kształcie krzyża.
Zwiedzanie rozpoczyna się od sali zatytułowanej „W cieniu PRL-u”, w którym przeczytać można o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski w latach 1944-1989, a także zobaczyć osławione kartki na żywność, ówczesną prasę i obejrzeć migawki telewizyjne z tamtego okresu. Stąd, przez autentyczne drzwi z domu rodzinnego ks. Jerzego prowadzi przejście do sali urządzonej na wzór domu państwa Popiełuszków. Stoi tam m.in. piec kaflowy, nad którym wisi kołyska przyszłego kapelana „Solidarności”.
Następna sala nosi tytuł „Żołnierski różaniec”. U sufitu wisi różaniec ułożony z czapek żołnierzy. Zebrane w niej pamiątki opowiadają o dwuletnim okresie służby wojskowej Jerzego Popiełuszki w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach.
*Sala „Dar kapłaństwa” jest centralnym pomieszczeniem w muzeum*. Na środku ustawiony jest ołtarz z kielichem i pateną. Za nimi stoi biurko ks. Jerzego, z jego maszyną do pisania, jest także półka z książkami i jego osobiste przedmioty. Na ekranie telewizora obejrzeć można nagrania mszy za ojczyznę sprawowanych przez ks. Popiełuszkę.
Kolejna sala nosi tytuł „Niebo runęło nam na głowy”, a opowiada o stanie wojennym, wprowadzonym 13 grudnia 1981 roku. Za nią w wąskim korytarzu umieszczone są krzyże, symbolizujące ofiary reżimu komunistycznego, ich nazwiska wyryte są na czerwonych cegłówkach – przypominają napisy ryte przez więźniów w celach.
Korytarz u swego wylotu podpierany jest drzewami, za nimi znajduje się sala „Golgota”. Przez jej środek przepływa woda, na której widnieje świetlny znak krzyża – symbol miejsca znalezienia ciała ks. Jerzego. W tej sali zobaczyć można także koszulę, spodnie i buty, w które ubrany był 19 października ks. Popiełuszko oraz sznur, którym został związany. Słychać fragmenty kazań ks. Jerzego. Na ścianie co kilka sekund pojawiają się zdjęcia zmasakrowanego ciała ks. Popiełuszki.
*Przez most nad płynącą w „Golgocie” wodą* zwiedzający przechodzą do sali upamiętniającej pogrzeb ks. Popiełuszki „Odszedł dobry pasterz”. 3 listopada 1984 roku zebrało się wówczas ok. miliona osób. Można tu obejrzeć film wideo z pogrzebu.
Następna sala „Pomnażanie Dobra” przedstawia kult ks. Jerzego – opisy łask, jakie otrzymali ludzie modlący się przy grobie ks. Jerzego (jest ich ok. 200), księgi pamiątkowe, listy i wspomnienia. Zgromadzono tu także przedmioty, które zostawiają pielgrzymujący do grobu kapelana „Solidarności”: różańce, krzyżyki, tarcze szkolne lub przedmioty stworzone specjalnie dla ks. Jerzego. Na ośmiu ekranach można zobaczyć zdjęcia osób, które od dwudziestu lat pielgrzymują do grobu ks. Jerzego.
W Polsce i innych krajach, nie tylko europejskich, wystawiono 39 pomników ks. Jerzego, ufundowano setki tablic pamiątkowych. W 43 miastach nadano ulicom jego imię. patronuje dziewięciu szkołom. Liczne stowarzyszenia oraz organizacje społeczne podejmują działanie zgodnie z jego przesłaniem.
*Na zwiedzającego czekają jeszcze jedna sala* „Przez Krzyż do Zmartwychwstania”, w którym m.in. znajduje się chrzcielnica, paschał, tablica z ośmioma błogosławieństwami oraz zdjęcie ks. Jerzego, wykonane na kilka miesięcy przed zabójstwem. Na drzwiach wyjściowych widnieje napis kilku językach: „Zło dobrem zwyciężaj”.
Muzeum czynne będzie od środy do niedzieli od godz. 10.00 do 15.00.
Ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki, zapewniał na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie Muzeum, że jest ono jedyną tego rodzaju ekspozycją o treści religijnej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. – To muzeum o kapłanie, który przez 12 lat dojrzewał, dorastał do męczeństwa – powiedział.
– Nie chcieliśmy, by była to Izba Pamięci. Szukamy odpowiedzi na pytanie kim był i kim jest ks. Popiełuszko, ponieważ dla wielu osób jest on postacią „hasłową” i zmitologizowaną – dodał. Ks. Malacki planuje współpracę ze szkołami, by w muzeum mogły odbywać się lekcje języka polskiego, historii i religii.
*Podziemia Kościoła św. Stanisława Kostki* zaprojektował na nowo Jacek Kwiatkowski. Twórcami muzeum są ks. Zygmunt Malacki, Grzegorz Pfeifer i Ewa Zając. Szczególne zasługi ma pani Nella Wojniakiewicz, która przez wiele lat zbierała pamiątki po ks. Popiełuszce i gromadziła je w podziemiach kościoła.
Z okazji 20. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki, wydano także książkę „Ofiara spełniona”, która zawiera teksty wprowadzeń i słów końcowych i homilii mszy św. za ojczyznę oraz teksty pieśni i wierszy, które były podczas tych Eucharystii śpiewane i recytowane. Teksty przygotował sam ks. Popiełuszko, ale nie udało mu się ich wydać. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa sióstr loretanek a dofinansowana została przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Już za kilka dni ukarze się także płyta CD z nagranymi wypowiedziami Jana Pawła II o ks. Popiełuszce od 1984 r. Wyda ją Polskie Radio i Radio Watykańskie.
*Otwarcie Muzeum było częścią obchodów* 20. rocznicy smierci ks. Popiełuszki. 17 października o godz. 13.00 bp Marian Duś odprawi mszę św. w intencji służb czuwających od 20 lat przy grobie ks. Jerzego.
18 października o godz. 18.30 odbędzie się uroczysty koncert ku czci ks. Popiełuszki, a na 19 października zaplanowano główne uroczystości obchodów 20. rocznicy śmierci kapelana „Solidarności”. O godz. 17.00 program słowno-muzyczny a o godz. 18.00 Prymas Polski odprawi mszę św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.