Zamość: spotkania z kulturą Greków i Rusinów
09 lipca 2004 | 13:03 | es //per Ⓒ Ⓟ
Ikony się pisze czy maluje? Czy tworzenia ikon można się nauczyć? – na takie m.in. pytania odpowiada uczestnikom II Zamojskich Spotkań Kultur ks. Leoncjusz Tofiluk, założyciel i dyrektor Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim.
Tegoroczne Spotkania poświęcone są głównie kulturze Greków i Rusinów. Trwające do 11 lipca spotkania mają przypominać i przybliżać historię, sztukę i obyczaje narodów, związanych z Zamościem. Zainteresowani sztuką ikon mają także niepowtarzalną okazję, by wykonać ją własnoręcznie – ks. Tofiluk prowadzi warsztaty pisania ikon, opowiada o tradycji ich tworzenia o ikonach powstających współcześnie.
Ks. Tofiluk cieszy się, że uczestnicy warsztatów w Zamościu z wielkim zaangażowaniem przystąpili do nauki pisania ikon, tym bardziej, że jak podkreśla – ich tworzenie jest rodzajem modlitwy. Chętni do poznania procesu tworzenia ikony podkreślają natomiast, że mają szansę odnalezienia tajemnicy, która znikła z naszego życia, a którą w tym malarstwie można odnaleźć.
9 lipca w Biurze Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej zostanie zaprezentowana ekspozycja poświęcona współczesnej ikonie. Podczas wernisażu ks. Tofiluk wygłosi również prelekcję o sztuce ikony. Do tradycji wschodniej będzie też nawiązywał wieczorny koncert zespołu bandurzystów ze Złoczowa na Ukrainie.
*Prezentacje sztuki ikonograficznej* to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów II Zamojskich Spotkań Kultur. Tegoroczną edycję zainaugurowało spotkanie z prof. Wiktorem Zinem, który opowiadał o „Fenomenie Zamościa” i pokazywał architektoniczne pozostałości po nacjach, które zamieszkiwały kiedyś w Zamościu.
W Muzeum Zamojskim została też otwarta wystawa pt. „Grecy i Rusini w Zamościu XVI-XVIII w.”, a w kościele p.w. św. Mikołaja – dawnej cerkwi grecko-ruskiej, z koncertem pieśni ormiańskich wystąpił Mariusz Koluch z Krakowa.
W ramach spotkań kultur zaplanowano również wycieczki pod wspólnym hasłem „Zamojszczyzna bez tajemnic”, wiodące szlakiem kultury żydowskiej i budownictwa cerkiewnego. Nie zabraknie też warsztatów tanecznych, projekcji filmowych i koncertów, m.in. greckiego zespołu Orfeusz.
Zwieńczeniem II Zamojskich Spotkań Kultur będzie Msza św. w obrządku prawosławnym, odprawiona w intencji wszystkich nacji zamieszkujących w Zamościu od XVI wieku. Liturgia będzie sprawowana w rzymskokatolickim kościele św. Mikołaja.
*Ideą zamojskich Spotkań* jest przypomnienie historii i kultury narodów, tworzących niegdyś społeczność miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Spotkania mają przybliżyć mieszkańcom i turystom cechy charakterystyczne różnych, związanych z miastem narodów – ich sztukę, muzykę, tańce, zwyczaje, religię. Tematem ubiegłorocznych I Spotkań była kultura Ormian i Żydów.
Organizatorem Zamojskich Spotkań Kultur jest Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Zamościu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.