Prymasowska Seria Biblijna – 22 tomy w 10 lat
18 stycznia 2004 | 18:40 | awo //per Ⓒ Ⓟ
Prymasowska Seria Biblijna, ukazująca się nakładem Oficyny Wydawniczej Vocatio, ma już 10 lat. Z tej okazji wydawców i redaktorów 22-tomowej serii popularyzującej dorobek światowej biblistyki przyjął w swojej rezydencji Prymas Polski.
Zdaniem przewodniczącego Stowarzyszenia Biblistów Polskich ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, Prymasowska Seria Biblijna wpisała się już na stałe do kanonu literatury teologicznej i nie ma w Polsce wydziału teologicznego czy seminarium duchownego, gdzie nie byłaby znana.
– *Dzieło znakomite* – tak o Prymasowskiej Serii Biblijnej wyraził się kard. Józef Glemp podczas spotkania z wydawcami i redaktorami serii. Przyznał, że często zagląda do różnych tomów tej serii przygotowując swoje wystąpienia.
Jak poinformował dyrektor Oficyny Wydawniczej Vocatio Piotr Wacławik, wydawnictwu udało się sprzedać 100 tys. egzemplarzy książek z tej serii. – Trafiliśmy w potrzeby tych czytelników, którzy potrzebowali specjalistycznych narzędzi do czytania Biblii: słowników, konkordancji, atlasów – powiedział Wacławik.
W ciągu 10 lat nakładem Vocatio ukazały się 22 tomy Prymasowskiej Serii Biblijnej. Najnowszy to hebrajsko-polskie wydanie Pięcioksięgu, opracowane w ten sposób, że oryginalnemu tekstowi hebrajskiemu, pisanemu tradycyjnie od strony prawej do lewej towarzyszy filologiczne tłumaczenie polskie, naukowa transliteracja każdego słowa.
Wcześniej wydano w ramach serii m.in. Biblię w przekładzie ks. Jakuba Wujka z 1599 roku, słowniki: Wiedzy Biblijnej, Antropologii Nowego Testamentu, Symboliki Biblijnej, ale też Podręczny Słownik Hebrajsko-Polski i Aramejsko-Polski Starego Testamentu, ponadto Encyklopedię Biblijną, Katolicki Komentarz Biblijny (tzw. komentarz św. Hieronima), Konkordancję Starego i Nowego Testamentu do Biblii Tysiąclecia oraz Synopsę Czterech Ewangelii.
*Każdy z tomów posiada wysoką rangę naukową* – zapewnił Piotr Wacławik dodając, że nie byłoby tej serii gdyby nie wkład dwóch polskich biblistów: salezjanina ks. prof. Remigiusza Popowskiego z KUL oraz ks. prof. Waldemara Chrostowskiego z UKSW.
Według ks. prof. Chrostowskiego Vocatio włożyło znaczący wkład w przybliżanie Polakom dorobku światowej biblistyki oraz promowanie również polskiej biblistyki, publikując najciekawsze rozprawy habilitacyjne i prace naukowe w specjalnej serii pt. „Wokół Biblii. Rozprawy i Studia Biblijne”. Inne cenione serie to popularno-naukowa „Z Biblią przez życie” oraz „Biblioteka dialogu” nt. dialogu katolicko-judaistycznego.
W uznaniu dorobku najwybitniejszych polskich biblistów, którzy obchodzą 65., 70. lub 75. urodziny Vocatio wydaje poświęcone im „Księgi Pamiątkowe” w ramach serii „Plurimos annos”.
Podczas spotkania zaprezentowano również dwutomową Encyklopedię Kościoła – nowość Vocatio. Jej angielska wersja należy do kanonu światowej literatury teologicznej, bowiem jest to publikacja interdyscyplinarna i ekumeniczna. Polski przekład, który właśnie się ukazał, to pierwsza narodowa wersja tego dzieła, do którego dodano także nowe hasła uwzględniające polską specyfikę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.