Pierwszy polski „Tezaurus Nauk Teologicznych”
28 maja 2003 | 16:08 | awo //mr Ⓒ Ⓟ
Z inicjatywy Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES powstaje specjalny słownik zwany „Tezaurusem Nauk Teologicznych”. Będzie to pierwsza tego typu publikacja w języku polskim dotycząca teologii.
Bibliotekarzom przyda się do indeksowania piśmiennictwa teologicznego, a czytelnikom do wyszukiwania publikacji.
Zarząd Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES powołał 28 maja redakcję tego dzieła. Redaktorem naczelnym został ks. Piotr Klimek, biblista z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, autor studyjnego wydania „Słownika słów kluczowych z teologii”.
„Tezaurus Nauk Teologicznych” to słownik obejmujący całość terminów z teologii powiązanych znaczeniowo. Będzie przydatnym narzędziem do opracowywania indeksów rzeczowych w bibliotekach, które posiadają księgozbiór teologiczny. Na stronie www.fides.org.pl można już znaleźć najnowszą elektroniczną wersję (jeszcze studyjnej) bazy danych. Celem jej stworzenia jest przygotowanie narzędzia pomocnego bibliotekarzom w indeksowaniu piśmiennictwa teologicznego, a czytelnikom w wyszukiwaniu publikacji. Aby czytelnik mógł łatwo znaleźć w katalogu bibliotecznym książkę na interesujący go temat, jej treść musi najpierw zostać krótko opisana w katalogowej metryczce.
Przygotowywany przez FIDES słownik będzie publikacją wielojęzyczną, bowiem federacja podejmuje te prace w ramach Rady Europejskich Stowarzyszeń Bibliotek Teologicznych, w której zasiada jako jedyny przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej. Współpraca z teologicznymi bibliotekami europejskimi pozwala na koordynację działań mających na celu zniesienie barier w wymianie teologicznej pomiędzy ośrodkami myśli teologicznej w Europie, stworzenie dostępu do wspólnej bibliografii, zachowanie i udostępnienie bogatego, chrześcijańskiego dziedzictwa kulturalnego znajdującego się w bibliotekach teologicznych i kościelnych oraz wymianę doświadczeń.
FIDES bierze też udział jako obserwator w pracach Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy ministrze kultury. Obserwator FIDES – jako przedstawiciel strony kościelnej – jest na bieżąco informowany o działaniach instytucji państwowych związanych z ochroną zabytków polskiego piśmiennictwa.
Federacja Bibliotek Kościelnych FIDES prowadzi także oficjalny „serwis” bibliotecznego oprogramowania MAK, którego twórcą jest Biblioteka Narodowa. Pracownicy FIDES-u nie tylko komputeryzują zbiory kościelnych bibliotek, ale także szkolą pracowników bibliotek publicznych i szkolnych, pomagają im m.in. w instalacji programów komputerowych. Biblioteki kościelne mogą korzystać z oprogramowania MAK, które jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym w Polsce do komputeryzowania katalogów bibliotecznych. FIDES patronuje rozpowszechnianiu tego oprogramowania także w bibliotekach publicznych i szkolnych, a pracownicy federacji szkolą bibliotekarzy w całej Polsce. Biblioteka Narodowa przy wydawaniu bibliografii polskich wydawnictw uwzględnia także nowości w bibliotekach kościelnych. Formalne porozumienie w tej sprawie FIDES podpisała z Biblioteką Narodową w czerwcu 2001 roku, po 10 latach nieformalnej współpracy.
Federacja Bibliotek Kościelnych FIDES prowadzi też kursy komputerowe dla bibliotekarzy. Przedsięwzięcie wspiera Biblioteka Narodowa. FIDES proponuje m.in. kursy podstawowe dla administratorów oraz kursy specjalistyczne organizowania komputerowych wypożyczalni. Trwają one dwa lub trzy dni i są organizowane przez cały rok. Chętni mogą się zgłaszać pod numerem telefonu 0-503 548 763.
Na swoim posiedzeniu w dniach 27-28 maja zarząd przyjął do Federacji nowe biblioteki: Bibliotekę Główną Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych oraz Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego tej prowincji w Krakowie, Bibliotekę Instytutu Tomistycznego w Warszawie oraz bibliotekę parafialną z Piekar Śląskich.
Obecnie do Federacji należy 95 bibliotek kościelnych wydziałów teologicznych, seminariów duchownych, zgromadzeń zakonnych oraz innych podmiotów kościelnych. Biblioteki zrzeszone w federacji współpracują ze sobą wymieniając doświadczenia, rozwiązując wspólnie problemy, a także wymieniając bazy bibliograficzne i organizując szkolenia. Federacja wydaje co roku CD-ROM zawierający bazy zrzeszonych bibliotek. W ramach Federacji działa Redakcja „Biuletynu FBK Fides”, Biuro ds. Rozwoju i Komputeryzacji oraz powołana formalnie w maju 2003 roku redakcja „Tezaurusa Nauk Teologicznych”.
Federacja Bibliotek Kościelnych FIDES została erygowana przez Konferencję Episkopatu Polski 18 marca 1995 r. Organizacja nieformalnie istnieje od 1991 r. a jej inicjatorem był ks. Krzysztof Gonet, teolog i bibliotekoznawca z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, obecnie dyrektor ds. rozwoju i komputeryzacji Federacji FIDES. Obecnie przewodniczącym Zarządu Federacji jest ks. Jerzy Witczak, dyrektor Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
Zarząd Federacji Bibliotek Kościelnych „FIDES” spotyka się cztery razy w roku. Wiosenne spotkanie odbyło się Warszawie. Jego gospodarzem był ks. Arkadiusz Rakoczy, dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.