Oświadczenie ComECE w sprawie Iraku
28 marca 2003 | 19:08 | tłum. Teresa Sotowska //mr Ⓒ Ⓟ
Oświadczenie w sprawie wojny w Iraku, wydane przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), zebraną na wiosennej sesji plenarnej w Brukseli.
*”Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”* (Mt 5,9)
1. W tym czasie wojny, my, biskupi Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, modlimy się o pokój i sprawiedliwość w Iraku i na świecie. Przypominamy o najważniejszych oświadczeniach Ojca Świętego i naszych własnych Konferencji Biskupów na ten temat oraz je wspieramy. Wyrażamy troskę o narody, które już od dawna cierpiały niesprawiedliwość, a obecnie cierpią na skutek wojny. Obecny konflikt nie jest konfliktem między religiami i nie wolno wzywać imienia Boga na usprawiedliwienie wojny i przemocy. Wzywamy do solidarnej współpracy wszystkich chrześcijan, żydów i muzułmanów, aby położyć kres obecnym cierpieniom w tym regionie i rozwijać zgodną współpracę we wszystkich naszych krajach.
2. Witamy z uznaniem wkład Unii Europejskiej w pomoc humanitarną dla narodu irackiego. Ten wkład na rzecz ofiar wojny stanowi ważny krok w kierunku sprawiedliwego porządku w regionie. Dlatego też zachęcamy Unię Europejską, aby wspólnie ze swymi partnerami we wspólnocie międzynarodowej wzmocniła wysiłki mające na celu trwałe rozwiązanie konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami. Krocząc dalej tą drogą wspólnymi działaniami UE może wnieść nieoceniony wkład w sprawę pokoju i sprawiedliwości.
3.Obecna sytuacja umacnia nas w przekonaniu, że światu potrzebny jest system „Global Governance” [globalnego kierownictwa, chodzi o zrównoważony rozwój świata – KAI], który będzie w stanie stać na straży pokoju i dobra wspólnego i wspierać je. Główną rolę w tym systemie powinna odgrywać Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ufamy, że prace Konwentu Europejskiego będą mogły uczynić zjednoczoną Europę bardziej zdolną do wzięcia na siebie odpowiedzialności w takim systemie. W tej sprawie, naszym zdaniem, istotne znaczenie mają dobre i oparte na wzajemnym szacunku, stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi.
Podpisali delegowani do ComECE biskupi z krajów członkowskich i krajów kandydujących do Unii Europejskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.